Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lugansk ve Herson’dan sonra Zaporijya da Rusya’ya Katılacak

Ukrayna sınırlarında bulunan Lugansk ve Herson’ın ardından Zaporijya Bölgesi de Rusya’ya katılım için referandum kararı aldı. Detaylar haberde;
Lugansk ve Herson’dan sonra Zaporijya da Rusya’ya Katılacak
HABER GİRİŞ

Ukrayna’nın güneydoğusunda bulunan Zaporijya Bölgesi Başkanı Evgeniy Balitsky, bugün bölgenin Rusya’ya katılımı amacıyla referandum yapılmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

Bölge başkanlığına Moskova tarafından atanan Balitsky, eyaletin Rusya’ya bağlanması için yerel bir referandum emri verdi.

Konu ile ilgili detaylı açıklama, bölgenin ana yönetim konseyi üyesi Vladimir Rogov’dan geldi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Herson ve Zaporijya bölgelerinde referandum düzenlenmesinin Rusya ile olası bir müzakere olasılığını yıkacağını söylemesi üzerine Rogov, Komsomolskaya Pravda Radyosu vasıtasıyla açıklama yaptı.

Zaporijya topraklarının Ukrayna’yı sonsuza kadar terk ettiğini söyleyerek, bölgenin Rusya ile birleşmeye doğru ilerlediğini ve geri dönüşün olmadığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Rogov, “Bu yüzden Zelenskiy rejimine buna alışmasını ve Zaporijya Bölgesi’ni Rusya ile özdeşleştirmeye başlamasını tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

Moskova tarafından yapılan açıklamada, referandumların Eylül ayında yapılabileceği duyuruldu.

Referandumun Online Yapılması Planlanıyor

Rogov, açıklamasında referandumun çevrimiçi oylamayla yapılıp yapılmayacağının değerlendirdiğini paylaştı.

“Artık çevrimdışı olmaya hazırız, yüzde yüz her şey yoluna gidecek” diyerek, online referandumun deneysel düzeyde olmadığını belirtti.

Rogov, “İnsanlar için oldukça anlaşılır olacak bir formatımız olacak, yani deney yapmayacağız. Elektronik oylama ile ilgili olarak şimdi bunu düşünüyoruz ve bunu yapmak için teknik bir
fizibilitemiz olup olmadığına bakıyoruz” dedi.

Referandumun yapılabileceği alanla ilgili bölgesel hükümetin önceliğinin halkın güvenliğini ve oyların şeffaflığını sağlamak olduğunu söyledi. Bu önceliklerin ise savaş temas hattına bağlı olacağını ifade etti.

Rusya, 24 Şubat’ta başlattığı askeri operasyonda Herson ve Zaporijya bölgelerinin çoğunu kontrol altına aldı.

Yerel askeri-sivil yönetimler kurulan bu bölgelerde Rus TV ve radyo kanallarına ait yayınların başladığı öğrenildi. Ayrıca Kırım ile ticari ilişkilerin yeniden kurulduğu bildirildi.

Rusya’ya katılım için referandum kararı alan ilk taraf, Lugansk yönetimi olmuştu.
Donbass’da bulunan Lugansk’ın Rusya’ya katılma kararına Herson bölgesi de eklenmiş, Rusya’nın parçası olmak için referandum yapılacağı açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın