Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Donbass’dan Sonra Herson Bölgesi de Rusya’ya Katılacak

Donbass’da bulunan Lugansk’ın Rusya’ya katılmak için referandum yapma kararına Herson bölgesi de eklendi. Herson’da Rusya’nın parçası olmak için referandum yapılacak.
Donbass’dan Sonra Herson Bölgesi de Rusya’ya Katılacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna’nın güneyindeki Herson bölgesinde saldırılar devam ediyor. Herson Askeri-Sivil İdaresi Başkan Yardımcı Kirill Stremousov, Kiev’in bölge sakinlerini korkutma eylemleri ve bilgi terörü örgütleme girişimlerine rağmen bölgede Rusya Federasyonu’na katılmak için referandum yapılacağını söyledi.

Rusya yanlısı pozisyon aldığı için Ukrayna tarafından ihanetle suçlanan Stremousov, Herson bölgesinin Rusya’ya katılımı planlandığı için Herson Halk Cumhuriyeti kurulmayacağını açıklamıştı.

Bugün yaptığı açıklamada, bölgenin Rusya’ya katılımı için yapılacak referanduma Ukrayna yönetiminin engel olmaya çalıştığını ileri sürdü. Kiev’in askeri müdahalelerinin ise referanduma engel olamayacağını söyledi.

“Kiev, Ukrayna Halkını Ölüme Sürüklüyor”

Ukrayna makamları tarafından sürekli olarak karşı saldırı yapıldığını söyleyen Stremousov, halkını kesin ölüme gönderen Kiev yetkililerini kınadı.

Saldırıları anlamsız bulan politikacı, şöyle konuştu: “Kiev’in Ukrayna halkının, kardeşlerimizin, onlarca hatta yüzlerce temsilcisinin hayatını tehlikeye sokmasını anlamıyoruz.”

GCM Yatırım Banner

Bölgenin Rusya Federasyonu’nun bir parçası olması için hiçbir şeyin caydırıcı olmadığının altını çizdi. Cezai sorumluluk, yıldırma ya da bilgi terörüne rağmen yakında referanduma gidileceğini duyurdu.

Başkan yardımcısı, “Referandum gerçekleştikten sonra Rusya Federasyonu’nun bir parçası olacağız, başka bir tarih, başka bir ülke olacak” şeklinde konuştu.

Daha önce Stremousov, Herson bölgesi yetkililerinin Zaporijya bölgesi yetkilileri ile aynı zamanda referandum düzenleme fikrini desteklediğini duyurmuştu. Düzenlemelerin devam ettiğini, seçim komisyonlarının hazırlandığını bildirmişti.

Ukrayna’nın doğusunda bulunan ve bağımsızlığını ilan eden Lugansk yönetimi de geçtiğimiz hafta Rusya’ya katılmak için referandum yapacağını ilan etmişti. Donbass bölgesinde bulunan Lugansk’da düzenlenecek referandumda gözlemci grubun hazırlık çalışmalarına başlandığı söylenmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.