Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Liranın Değer Kaybı Yabancı Ekonomistlerin Radarına Girdi

Yabancı uzmanlar Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybını yorumlanarak Türkiye'nin mevcut ekonomi politikasının sürdürülebilir olmadığına işaret etti. İşte detaylar;
Liranın Değer Kaybı Yabancı Ekonomistlerin Radarına Girdi
HABER GİRİŞ

Uzun süredir Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) kuru dengede tutmak için piyasaya müdahale ettiği öne sürülürken seçim belirsizliğinin olduğu süreçte kur 20’nin üzerine çıkarak rekor tazelemişti. İkinci turun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesiyle Türk Lirası’nın dolar karşısındaki düşüşü yabancı ekonomistler tarafından değerlendirildi.

Financial Times, CNN ve CNBC’ye açıklamalarda bulunan uzmanlar, Türkiye’nin mevcut ekonomik politikalarının sürdürülebilir olmadığına işaret etti. Kurdaki gidişatın kestirilebilmesi için yeni oluşacak ekonomi yönetiminin beklenmesi gerektiği öne sürüldü.

Pazartesi günü 20,09’dan kapanan dolar gece 03.00’da dünya piyasalarında 20,4225 ile tüm zamanların zirvesini gördü.

Türkiye’de iktidarın ekonomi politikalarının üzerine siyasi belirsizlik de eklenince yabancı yatırımcı ülkeyi terk etmişti. Merkez Bankası’nın net uluslararası rezervleri ise bir önceki hafta 21 yıl sonra ilk defa sıfırın altına inerek eksi 1,5 milyar dolar oldu.

Türkiye’nin Mevcut Politikası Sürdürülemez Hale Geldi

Financial Times’ın, “Ekonomistler sürdürülemez politikalar konusunda uyarıda bulundukça Türk Lirası zayıflıyor” haberinde, yeniden cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’ın enflasyona rağmen düşük faizde ısrar ettiği anımsatıldı.

GCM Yatırım Banner

Capital Economics Analisti Liam Peach, konuya ilişkin mevcut politika duruşunun sürdürülemez hale geldiğini kaydetti. Türkiye’de şu anda uygulanan para politikası ile düşük faiz, gevşek maliye politikası ve döviz rezervini yakarak uzun süre devam edemeyeceği bildirildi.

Goldman Sachs ekonomisti Clemens Grafe ise rezervlerin lira oynaklığının keskin bir şekilde arttığı önceki seviyelere yakın olduğuna işaret etti.

Türkiye, Orta Doğu ve Rus Müttefiklerinden Yeni Finansman Sağlayabilir

Uzmanlar, liranın gelecek haftalarda daha hızlı düşmesi durumunda ise Türkiye ekonomisine etkisini fazla olacağını savunuyor. Ancak bazı ekonomistler ise Türkiye’nin önünde bir miktar döviz finansman fırsatının hala bulunduğunu öngörüyor.

Financial Times’a göre ekonomistler, Erdoğan’ın Orta Doğu ve Rusya’daki müttefiklerinden yeni finansman sağlayabileceği yönünde tahminde buluyor. Teneo danışmanlık şirketinden Wolf Piccoli ise Erdoğan’ın bu yaz turizm gelirlerinden kısa vadeli bir destek alacağı yönünde görüş bildirdi.

Gözler Türkiye’nin Yeni Ekonomi Ekibinin Bileşiminde

Citigroup Ekonomisti İlker Domaç, “Seçimlerin geride kalmasıyla birlikte, tüm gözler ekonomi ekibinin bileşiminde ve ilk politika tepkisinin güvenilirliğinde olacak.” ifadelerini kullandı. Domaç, TCMB’nin faizi özellikle yılın son çeyreğinde ve sonrasında enflasyonun altında tutmasının giderek daha zorlayıcı olacağına işaret etti.

CNN’in haberinde dolar/TL kurundaki yükselişi yorumlayan Rabobank Kıdemli Makro Stratejisti Benjamin Picton, Erdoğan’ın zaferinin Türk lirası üzerinde daha fazla baskı yarattığını kaydetti.

Erdoğan’ın Galibiyeti Yabancı Yatırımcıya Rahatlık Sunmadı

Tellimer Ekonomisti Hasnain Malik ise Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin hiçbir yabancı yatırımcı için rahatlık sunmadığını vurguladı. Sadece en iyimser olanlarınsa, Erdoğan’ın ortodoks politikalara geri dönmesi için siyasi olarak yeterince güvende hissetmesini umabileceğini söyledi.

CNBC’nin Street Signs Asia programında konuşan Standard Chartered Bank analisti Steven Englander, liranın gelecek aylarda zayıflayacağına dair yaygın bir beklentinin olduğunu dile getirdi. Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin ardından yoğunlaşması gereken birçok ekonomik sorunun olduğuna dikkat çekti.

Ortodoks Ekonomi Politikasına Dönülebilir

Ortodoks ekonomi politikalarına dönülüp dönülmeyeceği hakkında dün açıklamalarda bulunan Bloomberg ekonomisti Selva Bahar Baziki, ekonomik kırılganlıklar sebebiyle bu seçeneğin olası olduğunu belirtti.

Baziki açıklamasında, ekonomik kırılganlıklardaki artış göz önüne alındığında senenin sonlarına doğru ekonomi politikalarında ortodoksiye doğru bir kayma beklediklerini vurguladı. Ancak söz konusu hamlenin ekonominin ihtiyaç duyduğu şeyin gerisinde kalacağını öngördü.

Bahsi geçen durumunsa kısa vadede büyüme için iyi olabileceğini ancak para birimini daha aşağı çekeceğini ifade eden Baziki, bunun enflasyonu artıracağını ve ekonominin uzun vadeli beklentilerini azaltacağını ileri sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.