Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Leyen’den Doğalgaz Fiyatına Geçici Sınır Uygulaması Çağrısı

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, doğalgaz fiyatına geçici sınır uygulamasıyla ilgili çağrıda bulundu. İşte detaylar...
Leyen’den Doğalgaz Fiyatına Geçici Sınır Uygulaması Çağrısı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Strazburg’da gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda önemli açıklamalarda bulundu.

Leyen, Avrupa Birliği’nin Rus fosil yakıtlarından uzaklaşma stratejisi için ortak fonun artırılması çağrısında bulundu. Gazda geçici olarak fiyat üst sınırının uygulanmasının tartışmaya açık olduğunu belirtti.

Ek finansman ve ortak Avrupa finansmanı ile RePowerEU’nun daha da artırılması gerektiğini ifade etti. Böylece tüm Avrupa devletleri ve üyelerle gerekli yatırımların hızlandırılabileceğini aktardı. Enerji altyapısını modernize ettiklerini ve Avrupa rekabet gücünün küresel pazarda güvence altına alındığını ifade etti.

Leyen AB Liderlerine Mektup Gönderecek

Leyen, Cuma günü Prag’da gerçekleşecek olan Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) toplantısı öncesinde Avrupa Birliği (AB) liderlerine mektup göndereceğini söyledi. Mektupta krizin etkilerinin nasıl sınırlandırılacağına ilişkin bir yol haritası çizmeyi planladığını aktardı. Ayrıca üye ülkeleri işbirliğini hızlandırmaya ve küresel pazarlarda gaz satın almak için güçlerini birleştirme konusunda çağrıda bulunacak.

Bu gelişmelerin öncesinde Leyen, Rusya’ya karşı yeni bir yaptırım paketi önerdi. Rus ekonomisinin Avrupa pazarında 7 milyar euro gelirden mahrum edileceği aktarıldı. Rusya’ya daha fazla ürünün ihraç edilmeyeceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu