Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Leyen’den Doğalgaz Fiyatına Geçici Sınır Uygulaması Çağrısı

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, doğalgaz fiyatına geçici sınır uygulamasıyla ilgili çağrıda bulundu. İşte detaylar...
Leyen’den Doğalgaz Fiyatına Geçici Sınır Uygulaması Çağrısı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Strazburg’da gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda önemli açıklamalarda bulundu.

Leyen, Avrupa Birliği’nin Rus fosil yakıtlarından uzaklaşma stratejisi için ortak fonun artırılması çağrısında bulundu. Gazda geçici olarak fiyat üst sınırının uygulanmasının tartışmaya açık olduğunu belirtti.

Ek finansman ve ortak Avrupa finansmanı ile RePowerEU’nun daha da artırılması gerektiğini ifade etti. Böylece tüm Avrupa devletleri ve üyelerle gerekli yatırımların hızlandırılabileceğini aktardı. Enerji altyapısını modernize ettiklerini ve Avrupa rekabet gücünün küresel pazarda güvence altına alındığını ifade etti.

Leyen AB Liderlerine Mektup Gönderecek

Leyen, Cuma günü Prag’da gerçekleşecek olan Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) toplantısı öncesinde Avrupa Birliği (AB) liderlerine mektup göndereceğini söyledi. Mektupta krizin etkilerinin nasıl sınırlandırılacağına ilişkin bir yol haritası çizmeyi planladığını aktardı. Ayrıca üye ülkeleri işbirliğini hızlandırmaya ve küresel pazarlarda gaz satın almak için güçlerini birleştirme konusunda çağrıda bulunacak.

Bu gelişmelerin öncesinde Leyen, Rusya’ya karşı yeni bir yaptırım paketi önerdi. Rus ekonomisinin Avrupa pazarında 7 milyar euro gelirden mahrum edileceği aktarıldı. Rusya’ya daha fazla ürünün ihraç edilmeyeceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.