Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Latinler, Gelecekteki ABD Ekonomik Büyümesinin Anahtarı Olabilir

Yapılan yeni bir araştırma, Latinlerin ABD’nin gelecek ekonomik büyümesinin anahtarı olabileceğini gösterdi. İşte detaylar;
Latinler, Gelecekteki ABD Ekonomik Büyümesinin Anahtarı Olabilir
HABER GİRİŞ

California Lutheran Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, ABD’deki Latin topluluğunun ekonomik katkısının ekonomiyi ilerletmek için giderek daha önemli hale geleceğini öne sürdü.

Latin Amerikalılar arasındaki GSYİH’nin 2017’de 2.3 trilyon dolara yükseldiğini bulan çalışma, rakamın 2010’daki 1.17 trilyon dolardan çıktığını vurguladı. Birleşik bir yıllık bazda bunun, o dönemde tüm küresel ekonomiler arasında en yüksek büyüme oranı olduğu aktarıldı.

Latinler arasında GSYİH’nin aynı zamanda ABD ekonomisinden daha hızlı bir şekilde büyüdüğü söylendi.

Latinler GSYİH ABD GSYİH Hızlı Büyüyor Performansın arkasındaki faktörlerden bazıları ise yüksek iş gücü katılımı, yüksek nüfus artışı ve artan tüketici harcaması olarak bildirildi. Raporun, ABD ekonomisinin genelindeki belirsizlik zamanında gelmesi ayrıca dikkat çekti. Halihazırda ülkenin imalat sektöründeki büyüme 2016’dan beri en düşük seviyesine yakın ve pek çok piyasa uzmanı ile zengin yatırımcı 2020’de resesyona hazırlanıyor. Ama aynı zamanda iş olanakları rekor bir rakama yakın ve işverenler bunları doldurmak için zorlanıyor.

Çalışmada ise Latinlerin şu anda yeni Amerikan ekonomisi için giderek daha çok kritik bir destek temeli haline geldiği dile getirildi.

Latinler Amerikan Ekonomisi için Çok Kritik Destek Ülkenin genel nüfusunun yüzde 20’sinden daha azını oluşturmalarına rağmen Latin kökenlilerin, 2010 ve 2017 yılları arasında ABD iş gücüne katılımdaki büyümenin %82’sini temsil ettikleri kaydedildi. ABD’deki Latinlerin iş gücüne katılımının 2017’de yüzde 68’e çıktığı söylendi. Bunun, ABD’li olmayan Latinlerden 6 puan daha yüksek olduğu görüldü. ABD’nin genel katılım oranının Ağustos’ta %63.2 olduğu ayrıca belirtildi.

Amerika’da yaşayan Latin kökenlilerin ülkedeki nüfusunun hızla arttığı ve bunun grubun ülkedeki ekonomik rolünü artırdığının üzeri çizildi.

Amerika Latin Nüfusu Hızla Artıyor Latinler arasındaki nüfus artışı, 2011 ve 2018 yılları arasında %2 civarında sabit kalırken popülasyonun geri kalanı yükseliş için o zamanlar %0.5’in altında oldu. ABD genelinde, nüfus artışı 2018’de 80 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Ancak Trump yönetimi ABD göçünü engellemeye devam ediyor ki bu yılın başlarında yönetim, göçmenlerin vatandaş olmalarını zorlaştıracak bir plan açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Diğer tarafta çalışma, Latin kökenlilerin tüketiminin 2010-2017 yılları arasında ABD’nin geri kalanından daha üstün olduğunu ve yüzde 42 oranında arttığını gösterdi. Tüketim ayrıca Latin Amerikalılar arasında o zamanlar ABD dışındaki Latinlerden yüzde 72 daha hızlı büyüdü. “Mevcut büyüme oranlarında, Latin GSYİH, önümüzdeki 10 yıl içinde Fransa’nın GSYİH büyüklüğünü aşacak” dendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın