Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lagarde’den Faiz Kararı Sonrası Enflasyon Sinyali

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, faiz kararı hakkında konuşarak ekonomideki mevcut durumun zayıf seyretmeye devam edeceğini söyledi. Detaylar haberde...
Lagarde’den Faiz Kararı Sonrası Enflasyon Sinyali
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, faiz kararının açıklanmasının ardından Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen basın toplantısında değerlendirmede bulundu.

Yakın bir zamanda Euro Bölgesi için resesyon uyarısında bulunan Başkan Lagarde, faiz kararını değerlendirdi.

Faizlerin yeterince uzun süre mevcut seviyelerde kalmasının, enflasyon hedefine katkı sağlayacağını belirten Lagarde, “Bundan sonraki kararlarımız, politika faiz oranlarımızın gerektiği sürece yeterince kısıtlayıcı seviyelerde kalmasını sağlayacaktır.” açıklamasında bulundu.

Avrupa ekonomisindeki mevcut durumun zayıf seyretmeye devam ettiğini vurguladı.

“Enflasyonun Çok Uzun Süre Yüksek Kalması Bekleniyor”

Enflasyon düştükçe, hane halkı reel gelirleri toparlandıkça, ihracat olan talep arttıkça ekonominin güçleneceğini söyledi. Bölgede enflasyonun yüzde 4,3 seviyesine gerilediğini hatırlattı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Lagarde, enflasyonun çok uzun süre çok yüksek ve yurt içi fiyat baskılarının güçlü kalmasının beklendiğini söyledi.

Ekonominin bu yılın geri kalanında zayıf kalması muhtemel olduğunu ancak enflasyon daha da düştükçe hane halkı reel gelirlerinin toparlandığını bildirdi.

Enerji krizinin azalmasıyla hükümetleri enerji maliyetlerine ilişkin kamu desteklerini de azalmaya devam etmesi gerektiğini belirtti. Bunun daha da sıkı para politikası gerektireceğini bildirdi.

Lagarde, uzun vadeli enflasyon beklentilerine ilişkin göstergelerin ağırlıkla yüzde 2 civarında seyrettiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.