Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lagarde Euro Bölgesi için Resesyon Uyarısında Bulundu

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, enflasyonla mücadelenin olumlu bir şekilde sürdüğünü ancak ekonominin durgunlukla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.
Lagarde Euro Bölgesi için Resesyon Uyarısında Bulundu
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, enflasyonla mücadelenin iyi gittiğini ancak konuya aşina kaynaklara göre, mali kurallar konusunda bölgesel bir anlaşmanın olmayışı ekonomi için risk unsuru.

Lagarde ayrıca resesyon uyarısında bulundu. ECB şefi, Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi ve Euro Grubu başkanlarına, Euro Bölgesi ekonomisinin önümüzdeki birkaç çeyrekte durgunluk ve aşağı yönlü tehlikelerle karşı karşıya olduğunu, ancak fiyatlara yönelik risklerin daha dengeli hale geldiğini söyledi.

Lagarde’ın enflasyonla mücadelede kaydedilen ilerlemeye olan güveni, temel fiyat büyümesinin “yüksek” kaldığını öne süren son yorumlarla çelişiyor. Ekonomi konusunda ise istihdamın devam ettiğini ancak halka göre zayıflama işaretleri gösterdiğini belirtti.

İstihdamın ayakta olmasına rağmen zayıflıklara işaret ettiğini kaydeden Lagarde, ECB’nin para politikası üzerinde daha fazlasını yapması için baskı oluşabileceğine işaret etti. Lagarde geçen haftalarda yaptığı bir açıklamada, Avrupa Merkez Bankası’nın gerekirse faiz noktasında harekete geçebileceğinin sinyalini vermişti.

ECB geçen gerçekleştirdiği son toplantısında sürpriz bir karar alarak faizleri 25 baz puan artırmıştı. Bu adım ile faiz oranı yüzde 4,50 seviyesine çıkarılmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.