Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lagarde’dan Şahin Mesaj: ECB Gerekirse Harekete Geçebilir

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, gerekli görülmesi halinde faiz oranlarının daha fazla artırılabileceğini söyledi.
Lagarde’dan Şahin Mesaj: ECB Gerekirse Harekete Geçebilir
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, yetkililerin mecbur kalmaları halinde faiz oranlarını yeniden artıracaklarını ancak aynı zamanda halen önceki hamlelerin etkisini ölçtüklerini söyledi.

Lagarde, politika yapıcıların, borçlanmadaki önceki artışların nasıl olacağı da dahil olmak üzere, Euro Bölgesi ve dünya genelindeki ekonomilerin görünümünü etkileyecek birden fazla hareketli parçayı değerlendirdiğini belirtti.

Lagarde, “Finansman koşullarının daha önce hiç olmadığı kadar sıkılaştığını görüyoruz. Boru hattında daha fazlasının olduğunu ve bunun ekonomilerimizi nasıl etkileyeceğini biliyoruz.” diye konuştu.

ECB başkanının yorumları, kurumun 26 Ekim’deki kararı öncesinde karantina dönemi başlamadan önceki son açıklaması. Lagarde ve meslektaşları, bu toplantıyı şu ana kadarki sıkılaştırmanın değerlendirmesini yapmak için kullanacaklarını söylediler ve o dönemde faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapma niyetlerinin sinyalini vermediler.

Lagarde ayrıca ihtiyaç duyulması halinde borçlanma maliyetlerinde başka bir artış ihtimalini de reddetti. Eylül ayında yetkililer yakın vadedeki bir sonuçla art arda 10’uncu kez faiz oranlarını artırdı.

GCM Yatırım Banner

ECB başkanı “Daha önce de söylediğim gibi amacımız, misyonumuz orta vadede enflasyonu yüzde 2’ye döndürmek. Gerekirse daha fazlasını yapacağız” diye konuştu. Yetkililer, 2023’ün son kararı olan Aralık kararını, para politikası duruşlarını değerlendirmek için çok önemli bir an olarak işaret etti.

Lagarde, politika yapıcıların önceki sıkılaştırmanın etkisini ölçmenin yanı sıra, ücretlerin artık enflasyona göre ayarlanıp ayarlanmayacağı da dahil olmak üzere değerlendirmeler yaptığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.