Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lagarde Enflasyonist Risklere Karşı Boş Durmayacaklarını Söyledi

Avrupa Merkez Bankası Christine Lagarde, enflasyonu artırma potansiyeline sahip her türlü risk konusunda gerekeni yapacaklarının mesajını verdi.
Lagarde Enflasyonist Risklere Karşı Boş Durmayacaklarını Söyledi
Yorum

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi’ndeki ısrarlı yüksek enflasyon göz önüne alındığında, bankanın kârlarda ve ücretlerde eş zamanlı bir artış olması durumunda boş durmayacağını söyledi. Euro Bölgesi, başta rekor düzeydeki yüksek enerji maliyetleri ve son zamanlarda artan gıda fiyatları nedeniyle yaklaşık bir yıldır yüksek enflasyonla mücadele ediyor.

Son açıklanan ön verilere göre, manşet enflasyon son aylarda geriledi ve Haziran’da yüzde 5,5 olarak açıklandı. Bununla birlikte enflasyon ECB’nin yüzde 2′lik hedefinin oldukça üzerinde kalıyor ve merkez bankası 2026′dan önce hedefe düşmesini beklemiyor.

ECB, kâr marjları da dahil olmak üzere, trendi tersine çevirebilecek ve enflasyonu daha da yukarı çekebilecek her türlü riski takip ediyor. Lagarde son dönemdeki yüksek enflasyona firmaların kar marjlarında bir düşüş eşlik etmediğini belirterek, ücretlerin beklenenden fazla arttığını söyledi.

ECB Başkanı bu konuyla ilgili, “Her ikisinde de eş zamanlı artış enflasyon riskini artırır ve bu tür riskler karşısında boş durmayız.” açıklamasında bulundu.

Merkez bankaları, şirketlerin daha yüksek fiyatlardan yararlanacağı ve enflasyonist baskıları daha da artıracağı korkusuyla bu konuya giderek daha fazla ilgi gösteriyor. Uluslararası Para Fonu’ndan Haziran ayında alınan veriler, son iki yılda Avrupa enflasyonundaki artışın yarısının yüksek şirket kârlarından kaynaklandığını gösterdi.

Lagarde, Haziran ayında yaptığı bir açıklamada, ekibinin işletmelerin kârlarından kaynaklanan daha fazla enflasyonist baskı olmamasını sağlamak için daha sıkı para politikasına yönelik önlemleri alacağını söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu