Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lagarde Enflasyonist Risklere Karşı Boş Durmayacaklarını Söyledi

Avrupa Merkez Bankası Christine Lagarde, enflasyonu artırma potansiyeline sahip her türlü risk konusunda gerekeni yapacaklarının mesajını verdi.
Lagarde Enflasyonist Risklere Karşı Boş Durmayacaklarını Söyledi
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi’ndeki ısrarlı yüksek enflasyon göz önüne alındığında, bankanın kârlarda ve ücretlerde eş zamanlı bir artış olması durumunda boş durmayacağını söyledi. Euro Bölgesi, başta rekor düzeydeki yüksek enerji maliyetleri ve son zamanlarda artan gıda fiyatları nedeniyle yaklaşık bir yıldır yüksek enflasyonla mücadele ediyor.

Son açıklanan ön verilere göre, manşet enflasyon son aylarda geriledi ve Haziran’da yüzde 5,5 olarak açıklandı. Bununla birlikte enflasyon ECB’nin yüzde 2′lik hedefinin oldukça üzerinde kalıyor ve merkez bankası 2026′dan önce hedefe düşmesini beklemiyor.

ECB, kâr marjları da dahil olmak üzere, trendi tersine çevirebilecek ve enflasyonu daha da yukarı çekebilecek her türlü riski takip ediyor. Lagarde son dönemdeki yüksek enflasyona firmaların kar marjlarında bir düşüş eşlik etmediğini belirterek, ücretlerin beklenenden fazla arttığını söyledi.

ECB Başkanı bu konuyla ilgili, “Her ikisinde de eş zamanlı artış enflasyon riskini artırır ve bu tür riskler karşısında boş durmayız.” açıklamasında bulundu.

Merkez bankaları, şirketlerin daha yüksek fiyatlardan yararlanacağı ve enflasyonist baskıları daha da artıracağı korkusuyla bu konuya giderek daha fazla ilgi gösteriyor. Uluslararası Para Fonu’ndan Haziran ayında alınan veriler, son iki yılda Avrupa enflasyonundaki artışın yarısının yüksek şirket kârlarından kaynaklandığını gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Lagarde, Haziran ayında yaptığı bir açıklamada, ekibinin işletmelerin kârlarından kaynaklanan daha fazla enflasyonist baskı olmamasını sağlamak için daha sıkı para politikasına yönelik önlemleri alacağını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın