Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Başkanı Lagarde: Enflasyondaki Israrı Nasıl Kırabiliriz?

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, faiz artırımına dair "Sizin de anlayabileceğiniz gibi, ara vermeyi düşünmüyoruz.” şeklinde yorum yaptı.
ECB Başkanı Lagarde: Enflasyondaki Israrı Nasıl Kırabiliriz?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, bugün yaptığı konuşmada Euro Bölgesi enflasyon rakamları ve izlenen para politikasına dair açıklamada bulundu. Fiyat baskılarının devam ettiğini söyleyen Lagarde, enflasyonla mücadele için parasal sıkılaştırmaya ara vermeyeceklerini ifade etti.

Portekiz’in Sintra kentinde düzenlenen “Dalgalı bir enflasyon ortamında makroekonomik istikrar” konulu konferansta yaptığı konuşmada, enflasyonu yükselten şokların azalması ve para politikasında uygulanan eylemlerin etkisiyle enflasyonda bir düşüş gördüklerini ifade etti.

Fakat bu şokların geçişkenliğinin devam etmesinin enflasyondaki düşüşün yavaşlamasına ve enflasyon sürecinin daha kalıcı olmasına neden olduğunu ekledi.

“Bu kalıcılık, enflasyonun ekonomide aşamalar halinde işlemesinden ve farklı ekonomik birimlerin maliyetleri birbirlerine yansıtmaya çalışmasından kaynaklanmaktadır.” diyen Lagarde, yeni veriler geldikçe değerlendirmelerini revize ettiklerini bildirdi.

Politika Duruşunda 2 Unsur Kilit Önemde Olacak

“O halde bugün karşı karşıya olduğumuz anahtar soru şudur: Bu ısrarı nasıl kırabiliriz?” şeklinde bir soru yönlendiren Lagarde, politika duruşunda oranları yeterince kısıtlayıcı seviyelere getirmek ve gerekli olduğu orada tutmak, olmak üzere iki unsurun kilit önemde olacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Her ikisinin de enflasyonun kalıcılığına ve para politikasının enflasyona aktarımının gücüne ilişkin belirsizlikten etkilendiğini ifade etti.

Enflasyondaki artış ve düşüşe geçiş sürecine dair özet açıklama yapan Lagarde, henüz varış noktasında olmadıklarını ve hala kat edilmesi gereken mesafeler olduğunu söyledi.

Son toplantıda politika faizini 25 baz puan artıran bankanın, sıkı duruşa ara vermeyi düşünmediğini dile getirdi. Ekonomi üzerindeki risklerin halen belirsiz olduğunu ve kısa dönemde daralmanın devam etmesinin beklendiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın