Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lagarde Enflasyon Hedefi için Yapılması Gerekeni Açıkladı

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşılması için yapılması gerekeni söyledi. Ayrıntılar geliyor…
Lagarde Enflasyon Hedefi için Yapılması Gerekeni Açıkladı
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, ECB’nin en azından gelecekteki birkaç çeyrekte faiz indirimine başlamayacağını söyledi. Lagarde, Financial Times Global Boardroom konferansında, faiz oranlarının yeterince uzun süre mevcut seviyelerde tutulması halinde Euro Bölgesi enflasyonunun yüzde 2 hedefine düşeceğini belirtti.

Lagarde sözlerini, “Bu, önümüzdeki birkaç çeyrekte bir değişiklik göreceğimiz anlamına gelmiyor. Yüksek faiz politikası yeterince uzun olmalı” ifadeleri ile sürdürdü.

ECB geçen ay gösterge mevduat faiz oranını değiştirmedi ve enflasyonu dizginlemek amacıyla geçen yılki rekor düşük seviye olan eksi yüzde 0,5’ten tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yüzde 4’e çıkaran art arda 10 artış serisine son verdi.

Lagarde, özellikle enerji sektöründen kaynaklanacak yeni bir arz şoku olması durumunda, Euro Bölgesi enflasyonunun son iki yılın en düşük seviyesinden toparlanabileceğini söyledi.

Lagarde son açıklanan yüzde 2,9’luk manşet oranının hafife alınmaması gerektiğini belirterek, “Enerji fiyatları oldukları yerde kalsa bile, gelecekte muhtemelen daha yüksek rakamlarda bir yeniden canlanma olacak ve bunu beklemeliyiz.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonda bir nesil boyunca görülen en büyük yükselişle mücadele etmekte çok yavaş olduğu için eleştirilen Lagarde, ECB tarihindeki en agresif faiz politikasına imza attı. Lagarde para politikasının sürdürülebilir ve incelikli olması gereken bir zamanda olduklarını söyledi.

ECB Başkanı, Almanya ve Fransa maliye bakanlarının bu hafta AB ülkeleri için yeni mali kurallar üzerinde anlaşmaya varmaya yaklaştıklarına dair ilk işaretlerin kendisine biraz güven verdiğini ve bunun başarılmasının kritik derecede önemli olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın