Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kuyumculara Altın İthalatına Getirilen Ek Yükümlülük Şoku

İKO Başkanı Atayık, altın ithalatına getirilen ek mali yükümlülüklere sektörün şok olduğunu söyledi. Detaylar haberin içerisinde;
Kuyumculara Altın İthalatına Getirilen Ek Yükümlülük Şoku
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Altın rezervlerindeki düşüş ve ithalattaki yükselişinde etkisiyle harekete geçen Hazine ve Maliye Bakanlığı konuyla ilgili tedbir çalışmalarına başlamıştı. Bu kapsamda Resmi Gazete’de bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bazı mücevher ve kuyum ürünlerinin ithalatına ek mali yükümlülük getirildi. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, konuyu değerlendirdi.

Bloomberg HT yayınına konuşan Atayık, bazı mücevherlerin ithalatına yüzde 20 ek mali yükümlülük getirilmesini değerlendirdi. Alınan karar karşısında sektörün şok olduğunu belirterek, dün çıkan haberlerin ardından altın alımlarında ciddi bir fark oluştuğunu vurguladı.

Söz konusu durumda kuyumculuk yapamaz hale geleceklerini öne süren Atayık, “Şoktayız dün düşen haberlerden sonra dünkü altın almamızla bugün altın almamız arasında 3 bin 500 dolara kadar fark oluştu.” ifadelerini kullandı.

Bununsa kiloda 100 gram civarında fark oluşturduğuna işaret ederek, “Böyle bir şey olduğunda üretim duracak, satışlarımızda duracak, kuyumculuk yapamayacak hale geleceğiz.” diyerek dikkat çekti.

Kuyumculuk Sektörü Küresel Çapta İhracatta İkinci Sırada

Türkiye’nin kuyumculuk sektörünün dünya pazarlarında ihracatta ikinci, pazar payında beşinci, üretimde üçüncü olduğunun bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’de 40 bin kuyumcunun olduğunu dile getiren Atayık, bunun 10 bine yakınının üretici olduğunu kaydetti. Kararın aniden alınmasının sektörü şok ettiğini yineleyerek, şöyle konuştu;

“Sektörle konuşuldu denildi fakat İstanbul Kuyumcular Odası olarak bizden böyle bir bilgi akışı olmadı, sorulmadı dolayısıyla şoktayız. Bu durum sektörü kayıt dışını itecek üretim, çok düşecek devletimizin bunu yeniden istişare etmesi ve düzeltilmesi lazım.”

Mücevherlerin ithalatına getirilen yükümlülüğe işaret edene Atayık, yükümlülüğün en fazla tüketiciye zarar vereceğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın