Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Yatırım Endüstrisi Dijital Paralara Temkinli Yaklaşıyor

Yapılan kapsamlı bir ankete göre küresel yatırım endüstrisi, merkez bankası dijital para birimlerine şüpheyle yaklaşıyor. Ayrıntılar haberde…
Küresel Yatırım Endüstrisi Dijital Paralara Temkinli Yaklaşıyor
HABER GİRİŞ

Küresel yatırım endüstrisinin merkez bankası dijital para birimleriyle ilgili bugüne kadarki en kapsamlı araştırması yapıldı. Araştırmada, hem sınırlı destek hem de dijital dolar, euro, yen veya poundun nasıl çalışacağına dair anlayış eksikliği öne çıktı.

Bankacılar, yatırımcılar ve finans şefleri için dünya çapında bir dernek olan CFA Enstitüsü tarafından yürütülen anket, katılan 4.150’den fazla katılımcının yüzde 42’si merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) piyasaya sürülmesi gerektiğine inanıyor.

Bahamalar ve Nijerya da dahil olmak üzere bir dizi ülke CBDC’leri başlattı ve küresel ekonominin yüzde 98’ini temsil eden yaklaşık 130 ülke daha bu yolu izleyip izlemeyeceğini değerlendiriyor.

CFA Enstitüsü’nden Olivier Fines, “Üyelerimiz gibi sofistike ve finansal açıdan okuryazar bir grup için bile CBDC’lerin ne olduğuna dair çok az anlayış var.” açıklamasını yaptı. Gelişmiş pazarlardan yanıt verenlerin yüzde 37’si, gelişmekte olan pazarlardan yüzde 61’i bir CBDC’yi tercih ettiklerini söyledi.

ABD’deki katılımcıların yalnızca yüzde 31’i dijital doların yaratılmasını desteklerken, bu oran Kanada’da yüzde 38, Avrupa Birliği’nde yüzde 45 ve Birleşik Krallık’ta yüzde 46 olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Buna karşılık, Çin Halk Bankası’nın şu anda dünyanın en büyük CBDC pilot projesini yürüttüğü Çin’de destek oranı yüzde 70 iken, gelecek yıl bir e-rupi başlatmayı uman Hindistan’da bu oran yüzde 66 idi.

Fines, açık ve çok önemli bir ayrım olduğuna dikkat çekerek, gelişmekte olan ekonomilerde, bir CBDC’nin gelişmiş dünyada var olmayabilecek bir boşluğu doldurabileceğini söyledi.

Küresel olarak CBDC’lerle ilgili açık ara en büyük endişe, yüzde 69 ile siber saldırı riskiydi. Veri gizliliği, gelişmiş pazarlarda yanıt verenlerin yüzde 64’ü ve gelişmekte olan ekonomilerde yüzde 57’si için de önemli bir endişe kaynağı oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.