Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Ticari İflasların Artması Bekleniyor!

Düşük ekonomik büyümeye ve yüksek maliyetlere dikkat çeken sigorta şirketi Allianz Trade, küresel çapta iflasların ciddi oranda artacağını açıkladı. İşte detaylar;
Küresel Ticari İflasların Artması Bekleniyor!
HABER GİRİŞ

Finans alanında çeşitli alanlarda hizmetler sunan uluslararası sigorta şirketi Allianz Trade, 23 Ekim’de Küresel İflas Raporu’nu paylaştı. Raporda geçen yıl yüzde 1 ile sınırlı toparlanan küresel iflasların 2023’te yüzde 6, 2024’te yüzde 10 artacağı ifade edildi.

Allianz Trade, küresel ticari iflas ivmesinin hız kazanmasının nedeni olarak şirketin gelirlerindeki azalmaya, fiyatlandırma gücündeki düşüşe ve küresel çapta zayıflayan talebe işaret ediyor.

Raporda, 2023’ün ikinci çeyreği itibarıyla şirket gelirlerinde düşüşün 2020’den bu yana ilk kez tüm bölgelerde geniş bir tabana yayıldığı vurgulandı. Bu durumun yüksek maliyetlerle bir araya gelerek karlılık oranlarını düşürdüğü, bunun neticesinde likidite pozisyonlarının kötüleştiği belirtildi. Söz konusu olumsuz etkilerin 2025’ten önce de iyileşmesinin beklenmediği vurgulandı.

“Şirketlerin Nakit Fazlası Var”

Allianz Trade Üst Yöneticisi Aylin Somersan Coqui, Avrupa Bölgesi’nde 3,4 milyar euro, ABD’de 2,5 milyar dolar ile şirketlerin hala önemli derecede nakit fazlası bulunduğunu söyledi. Coqui, bu nakit fazlalarının büyük firmaların elinde olduğunu, teknoloji ve tüketici ürünleri gibi belirli sektörlerde yoğunlaştığını paylaştı.

Düşük ekonomik büyümenin daha uzun süreceği tabloda, çoğu şirketin nakit pozisyonunu yürüttüğü operasyonlar ile artıramadığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Çift Haneli İflas Beklentisi

Raporda, 2023’ün sonunda ülkelerin yüzde 55’inde iflaslarda çift haneli büyük artışlar görülebileceği belirtildi. Bu ülkeler arasında yüzde 47 ile ABD, yüzde 36 ile Fransa, yüzde 59 ile Hollanda, yüzde 35 ile Japonya, yüzde 41 ile Güney Kore yer alıyor.

Küresel çapta ABD ve Almanya gibi ekonomi devleri dahil olmak üzere her beş ülkeden üçünün 2024 sonuna kadar salgın öncesi iflas seviyelerine ulaşacağı aktarıldı. İflas rakamlarının azalması için gayri safi yurtiçi hasıla büyümesinin iki katına çıkması gerektiği, fakat bunun 2025’ten önce mümkün olmadığı bildirildi.

Almanya Federal İstatistik Bürosu (Destatis), geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada ülkede şirket iflaslarının Ağustos’ta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,8 oranında arttığını duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın