Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Şirket İflaslarında Dikkat Çekici Artış!

Almanya'da şirket iflasları Ağustos ayında yüzde 13,8, yılın ilk yarısında ise yüzde 20,5 oranında artış gösterdi.
Almanya’da Şirket İflaslarında Dikkat Çekici Artış!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nden (Destatis) yapılan açıklamaya göre ülkede şirket iflaslarında artış oldu. Ekonomideki yavaşlama ve artan kredi faiz oranları nedeniyle Ağustos ayında şirket iflasları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13,8 oranında arttı.

Ocak ve Haziran aylarını kapsayan yılın ilk yarısında ise 8 bin 571 şirketin iflas ettiği bildirildi. Bu sayı, önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 20,5 daha fazlasına işaret ediyor.

2023’ün ilk yarısında bildirilen kurumsal iflaslara ilişkin alacaklıların 13,9 milyar Euro olduğu belirtildi. 2022 yılının ilk yarısında bu rakam 8,2 milyar Euro seviyesindeydi.

Taşımacılık ve Depolama Sektöründe Durum Daha Kötü

En fazla iflas taşımacılık ve depolama sektöründe, en az iflas ise enerji tedarik sektöründe görüldü. Yılın ilk yarısında kurumsal iflaslar dışında 33 bin 140 borçlu iflas başvurusunda bulundu. Bunda ise yüzde 1,9 oranında bir azalma kaydedildi.

Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH) Yapısal Değişim ve Verimlilik Bölümü Başkanı Steffen Müller, risklerde artış olmasına rağmen bir iflas dalgası beklemediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Öte yandan bu yorumunun yanında “Çok sayıda ekonomik sorun ve belirsizliğin arka planında, önümüzdeki birkaç ay içinde bir önceki yıla göre daha yüksek sayıda iflas bekleniyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Alman ekonomisi başta yüksek enflasyon olmak üzere zayıf küresel ekonomi, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle enerjide meydana gelen kriz gibi birçok sorunla mücadele ediyor. Bir yandan da faiz artışları eklenince ekonomisinde yavaşlama başladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Almanya’nın bu yıl küçülmesi beklenen tek G7 ülkesi olacağını öngörüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.