Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Ticari Emlak Piyasaları için Tehlike Çanları Çalıyor

Yüksek enflasyon ve sıkı faiz politikaları iş dünyasında kırılım yaratmaya devam ediyor. Arz ve talepte darbe gören küresel ticari gayrimenkul piyasaları için ise tablo karamsar.
Küresel Ticari Emlak Piyasaları için Tehlike Çanları Çalıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Pandeminin yarattığı küresel enflasyon konut sektörüne darbeyi indirdi. Sektörde üretim ve satış fiyatlarında oklar hep yukarıyı gösterirken, bütçesi zorlanan alıcılar tarafında talep düştü. Son gelişmelerde İngiltere’de konut inşaatında sert düşüş yaşanırken, ABD tarafında kritik konut fiyat endeksinde 3 yılın en zayıf artışı kayda geçti.

Türkiye’de ise ateş pahası olan ev fiyatları vatandaşların barınma sorunu yaşamasına varan krizlere dayandı.

Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) mart ayının başında iflasını duyurmasıyla da 2008 yılında yaşanan küresel finansal krizinin 15 yıl sonra nüksedebileceği korkusu küresel ticari gayrimenkul piyasalarını sardı.

New York merkezli yatırım bankası Morgan Stanley’den analistler, ticari emlak fiyatlarının 2008’deki bankacılık krizinde yaşadığı düşüşü andırır biçimde yüzde 40 oranında düşeş yaşayabileceği beklentisini paylaştı.

EY Americas Satış Müdürü Mark Grinis, “Fırtına bulutları geliyor. Kısa vadede, kötü yapılandırılmış, kapitalize edilmiş ve finanse edilmiş binalar muhtemelen ya bir çeşit mülkiyet değişikliğine uğrayacak ya da hacizden geçecektir” diye çıkışta bulundu.

GCM Yatırım Banner

Amerikalı ticari emlak şirketi RREAF Holding’in CEO’su Kip Sowden de sektörün daraldığını belirterek, “2022’de şirketimiz, 2021’deki 1.3 milyar dolarlık işlem hacminden 1.5 milyar doları aştı. 2023’te ise, daha yüksek faiz oranları ve finansal kurumların fon sağlamaya çalışacağı anlaşma sayısındaki azalma nedeniyle bu rakamların muhtemelen yarıya düşeceğini düşünüyoruz” diye beklentisini paylaştı.

Türkiye’de İnşaat Sektöründeki Maliyetler Yüzde 70’in Üzerinde Artmaya Devam Ediyor

Güncel verilere göre Türkiye’de inşaat sektöründeki maliyetler şubat ayında yıllık bazda yüzde 70’in üzerinde artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıkladığı verilere göre inşaat maliyet endeksi yılın ilk ayına göre ikinci ayında yüzde 2,08, geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 72,37 yükseldi.

Malzeme endeksi geçen yılın Ocak ayına göre yüzde 62,52, işçilik endeksi ise yüzde 103,99 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın