Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Konut İnşaatına Faiz Darbesi: Faaliyetlerde Sert Düşüş

İngiltere İnşaat PMI, Mart'ta piyasa beklentilerini karşılamasa da Şubat ayının ardından büyüme bölgesinde kaldı. Ancak konut inşaatı sert düştü.
İngiltere Konut İnşaatına Faiz Darbesi: Faaliyetlerde Sert Düşüş
HABER GİRİŞ

S&P Global/CIPS, İngiltere için İnşaat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) raporuna göre manşet okuma, Mart’ta beklentilerin altında kaldı. Piyasa, İnşaat PMI için 53,5 tahmin ederken rakam 50,7 düzeyinde gerçekleşti. Mart için PMI verisi, Şubat’taki 54,6’dan geriledi.

Anket inşaat büyümesinin, konut işine yönelik zayıf talep nedeniyle Mart’ta yumuşadığını belirtse de okuma ikinci ardışık ayında 50 eşiğinin üzerinde kaldı.

Son okuma, büyümeye öncülük eden inşaat mühendisliği çalışmalarıyla inşaat çıktısında marjinal bir genel artışı temsil etti.
İngiltere Mart İnşaat PMI
KAYNAK: S&P Global

Aynı zamanda ticari inşaat işi büyümesi dokuz ayın en yüksek seviyesinden yavaşladı ve konut inşaatı artan faiz ortamında Mayıs 2020’den sonra en büyük daralmasını yaşadı.

Firmalar, inşaattaki düşüş için ankette artan borçlanma maliyetleri ve yeni konut inşaatı projelerindeki yavaşlama nedeniyle daha az ihale fırsatını gerekçe gösterdi. Fiyat cephesinde, girdi maliyeti enflasyonu Kasım 2020’den bu yana ikinci en düşük seviyesine gerilerken genel olarak yüksek kaldı.

Son olarak iş dünyası hissiyatı Aralık ayında görülen iki buçuk yılın en düşük seviyesinden toparlanarak bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Anketi derleyen S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Tim Moore, bu durumla ilgili şöyle yorum yaptı:

“Konut faaliyetinin yakın vadeli görünümüne ilişkin endişelere rağmen önümüzdeki yıl boyunca toplam inşaat üretimine ilişkin beklentiler Mart ayında nispeten iyimserdi.”

Ayrıca anket katılımcılarının genellikle inşaat girdilerinin mevcudiyetindeki iyileşmeye ve müteakip satın alma fiyatı enflasyonunun önümüzdeki aylarda ılımlı olacağına dair umutlara atıf yaptıklarını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.