Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Kritik Konut Fiyat Endeksinde 3 Yılın En Zayıf Artışı

ABD konut fiyatları için piyasaların takibindeki ölçüt, Ocak’ta tahminlere paralel gerçekleşti. Ancak FED nedeniyle yakın vade görünümü kasvetli...
ABD’nin Kritik Konut Fiyat Endeksinde 3 Yılın En Zayıf Artışı
HABER GİRİŞ

Küresel piyasaların beklediği verilerden ABD S&P CoreLogic Case-Shiller konut fiyat endeksleri açıklandı. Dünyanın en büyük ekonomisinde konut fiyatları Ocak’ta yıllık bazda arttı. 20 kentin ortalaması alınarak oluşturulan konut fiyat endeksi 2023’ün ilk ayında yüzde 2,5 oranında arttı.

Bu, Aralık ayındaki yüzde 4,6’lık artışı izlerken 2019 yılının Kasım ayından bu yana en küçük artışı işaretledi.

Konut fiyat endeksi aylık bazda ise yüzde 0,6 gerileyerek ardışık yedinci ayında düştü. 20 şehrin tamamı, Ocak 2023’te sona eren yılda, Aralık 2022’de sona eren yıla göre daha düşük fiyatlar bildirdi.

Yıllık kıyaslamada Miami (yüzde 13,8), Tampa (yüzde 10,5) ve Atlanta (yüzde 8,4) yine bir önceki yıla göre en yüksek artışları bildirdiler. Ancak San Francisco (yüzde 7,6), Seattle (yüzde 5,1), San Diego (yüzde 1,4) ve Portland’da (yüzde 0,5) fiyatlarda düşüşler görüldü.

27 yılı aşkın süredir yayımlanan konut fiyatları raporu için Ocak sayısı, San Francisco, San Diego, Portland ve Seattle pazarlarında düşen fiyatlar ile ABD genelinde konut fiyatlarındaki düşüş trendinin devam ettiğini gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

S&P DJI Genel Müdürü Craig J. Lazzara, “İpotek finansmanı ve ekonomik zayıflık olasılığı, en azından önümüzdeki birkaç ay boyunca konut fiyatları için pruva rüzgarı olmaya devam edecek” dedi.

Ocak ayındaki piyasa zayıflığının geniş tabanlı olduğunu söyleyen Lazzaro, bu ayki haberlere bankacılık sektöründeki dalgalanmaların damga vurduğunu, buna rağmen ABD Merkez Bankası’nın (FED) enflasyonu düşürmeye odaklandığını aktardı. Dolayısıyla oranların yakın vadede yüksek kalacağını ve konut fiyatlarının zayıf seyrini sürdüreceğini öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.