Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mahfi Eğilmez Konut Sektörünü Yazdı: Fiyatlar Düşecek

Konut sektörüne ilişkin yazı kaleme alan Ekonomist Dr. Eğilmez, gelecek günlerde satış ve fiyatlarda düşüş beklentisinde olduğunu paylaştı.
Mahfi Eğilmez Konut Sektörünü Yazdı: Fiyatlar Düşecek
HABER GİRİŞ

Kronikleşen enflasyon konut sektörünü alt üst etti. Ev sahibi ve kiracıların karşı karşıya geldiği, barınmanın sorun yarattığı fiyatlarda artışın eski hızıyla sürmemesi ise sektöre ilişkin soru işaretleri yarattı. Konut sektöründeki fiyat artışlarının devamının gelip gelmeyeceği ve sektörü nelerin beklediği sorularını, Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez yanıtladı.

Bloğundaki “Konut Fiyatları Niçin Eskisi Kadar Artmıyor?” başlıklı yazısında gelecek aylar için sektör beklentisini kaleme alan Eğilmez, gelecek günlerde konut satışlarındaki düşüşle birlikte fiyat artışlarında da gerileme yaşanabileceğine işaret etti.

Enflasyon artışının baz etkisiyle hızını kesmesine atıf yaparak, talepteki düşüşün fiyatları aşağı çekecek düzeyde olduğunu kaydetti.

“Normal koşullarda enflasyon yükselirse konut talebi düşer, fiyatlar da talep düşüklüğü nedeniyle enflasyon kadar hızlı yükselmez. Bizde normal koşullar geçerli değil” diyerek, enflasyona karşı parasının değerini korumak isteyen vatandaşların yatırım tercihlerinin değiştiğine dikkat çekti.

Eğilmez, “Faiz enflasyonun 30 puan altında olunca insanlar birikimlerini koruyabilmek için bankaya veya tahvile yatırmak yerine konuta yatırıyor. Bu tercih, konuta talebi ve dolayısıyla konut fiyatlarını artırıyor” diye ekledi.

GCM Yatırım Banner
Mahfi Eğilmez Konut Sektörü Yazısı
Kaynak: mahfiegilmez.com

Faizler Enflasyona Yaklaştıkça Konut Fiyatları İnecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yatırımcıları TL mevduat hesaplarına çekmesiyle konuta ilişkin yatırım talebinin yavaş yavaş azaldığını söyleyerek, “Bu gelişme konuta talebi azalttı ve fiyatlar da eskisi kadar artmaz oldu” diye çıkarımda bulundu.

Kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında verilen faizlerin artmasıyla konut sektöründeki ateşin daha çok dineceği tahminini şöyle paylaştı:

“Önümüzdeki aylarda faizlerin enflasyona yaklaşmaya devam ettiği her adımda hem konut satışlarındaki düşüşü hem de fiyat artışlarındaki gerilemeyi çok daha açık biçimde göreceğiz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın