Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Resesyon Endişesi Emtiaları Baskılıyor

Haftanın son işlem gününde emtiaların çoğunda düşüş hakim. Küresel ekonomiye dair resesyon bulutları fiyatlar üzerinde baskı yaratıyor.
Küresel Resesyon Endişesi Emtiaları Baskılıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya ekonomisine dair küresel resesyon beklentileri giderek artarken, ekonomideki bozulmanın etkisi emtialar üzerinde hissediliyor. Dönem dönem gelen açıklamalar beklentileri iyimserliğe çevirerek fiyatları desteklese de hala devam eden Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin’in Covid politikası endişeleri artıyor.

Çin bu ay başından itibaren Covid kısıtlamalarını tamamen kaldırdı denilebilir. Bu durum dünyanın ikinci en büyüğünde ekonominin canlanması anlamına gelecek. Beraberinde de küresel ekonomiyi destekleyecek.

Uuslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva da son açıklamasında Çin ekonomisinin yeniden açılmasının küresel ekonomideki büyümeyi hızlandıracağını söyledi. Kısa vadede bu durum avantaj olsa da Çin’in artan vakalar konusunda şeffaf olmaması ve önümüzdeki aylarda yeni dalgaların yaşanma olasılığı resesyon endişelerini canlı tutuyor.

Haftanın Son İşlem Günü Emtialarda Tablo Karışık

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Öncelikle sanayi alanında kullanılan metal grubuna bakacak olursak, hepsinde düşüş olduğunu görmekteyiz. Altına alternatif yatırım aracı olarak görülen gümüş TSİ 11.00 itibarıyla yüzde 0,66 değer kaybıyla 23,84 dolardan işlem görüyor. Aylık kayıp yüzde 2’ye yaklaştı.

Yüzde 0,55 düşüşle 4,16 dolardan işlem gören ons bakır, son bir ayda yüzde 8 artarken, bir yılda yüzde 7 azaldı.

GCM Yatırım Banner

Diğerlerine göre yüzde 0,05 ile daha hafif bir düşüş gösteren paladyum 1789 dolar seviyesinde. Haftalık kayıp yüzde 1, aylık yüzde 7 ve yıllık yüzde 4 seviyelerinde.

Platinde anlık düşüş oranı yüzde 0,07’i gösteriyor. 1077 dolardan fiyatlanan platin bu hafta yüzde 2,50 geriledi.

Tarımsal emtilardan buğday yüzde 0,45, pamuk yüzde 0,73, kakao yüzde 0,38, kahve yüzde 4,03 ve mısır yüzde 0,46 artıda işlem görüyor.

Eksi yönde fiyatlananlardan portakal suyu yüzde 0,10, canlı sığır yüzde 0,11, soya yağı yüzde 0,27, benzin yüzde 0,62, doğal gaz yüzde 0,73 azaldı.

Ham petrol ise yüzde 0,22 artışla 78,55 dolarda seyrediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.