Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs’tan 2023 İlk Çeyrek için Petrol ve Bakır Tahmini

Yeni yıla girerken dünyanın önde gelen yatırım bankalarından da emtia tahminleri gelmeye başladı. Brent petrol ve bakırın seyri nasıl olacak? İşte detaylar;
Goldman Sachs’tan 2023 İlk Çeyrek için Petrol ve Bakır Tahmini
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli yatırım bankası Goldman Sachs’ın Global Emtia Araştırma Bölümü Başkanı Jeff Currie, Çin yeni yıl tatili yaklaşırken emtia fiyatlarının durgun bir seyir izlediğini, tatilin ardından Çin ekonomisinin dış ülkelere tekrar açılmasıyla emtia fiyatlarında artış olabileceğini söyledi.

Currie, Çin ve diğer Asya ekonomilerinin pandeminden sonra yoğun tedbirler alarak ticaret hacimlerini daralttığına işaret etti. Bu sınırların tamamen geride bırakılmasıyla 2023 yılı üçüncü çeyrekte brent petrol fiyatının 110 dolar/varil olabileceğini aktardı.

Bakır için de tahminlerini belirten Başkan, Haziran ayından bu yana ilk kez 9000 dolar/ton seviyesini aşan bakır fiyatının yeni yılın sonuna kadar 11 bin 500 dolar/ton seviyesine çıkabileceğini büyük bir olasılık diyerek açıkladı. Uzun vadede ise bakırın 15 bin dolar/ton olacağını sözlerine ekledi.

Bir diğer yatırım bankası Morgan Stanley ise 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin paylaştığı raporunda beklentilerini Goldman Sachs’a göre daha düşük tuttu. Brent petrolün 80-85 dolar/varil aralığında kalmaya devam edeceğini ifade etti. Arz sıkışıklığı yaşanacağını vurgulayan banka, ikinci çeyrekte fiyatın 90 dolar/varile, yıl sonuna doğru ise 100 dolar/varile yükselebileceği belirtildi.

Brent betrol 12 Ocak saat 20:08 itibarıyla 84 dolar/varil bandında işlem görüyor. Kırmızı metal bakır ise 4,1 dolarda seyrediyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın