Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF: Çin 2023 Ortasından İtibaren Küresel Büyümeyi Hızlandıracak

IMF Başkanı Georgieva, küresel ekonomik büyümenin gelecek yıl hızlanabileceği konusunda iyimser olduğunu söyledi.
IMF: Çin 2023 Ortasından İtibaren Küresel Büyümeyi Hızlandıracak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında küresel ekonomiye dair beklentilerini paylaştı. IMF’nin bu yıl küresel ekonomiye dair yüzde 2,7 olan büyüme tahminini düşürmesini beklemediğini söyledi.

Petrol fiyatlarında korkulan fiyat artışlarının gerçekleşmediğini söyleyen Georgieva, 2023’ün küresel ekonomi için bir başka zor yıl olacağını ve enflasyonun inatçılığını sürdürdüğünü dile getirdi.

Bu yıl da küresel ekonominin kırılgan olmaya devam ettiğini ve hayat pahalılığı krizinin bitmediğini söyledi.

Genel olarak olumlu olan tarafı ise işgücü piyasasının dayanıklı olması olarak gösteren IMF Başkanı, insanların istihdam edildiği sürece fiyatlar yüksek olsa bile harcama yapmaya devam ettiğini, bunun da genel ekonomiyi desteklediğini sözlerine ekledi.

Resesyon Olsa Bile Durum Hafif Olacak

Covid-19 kısıtlamalarını kaldıran Çin’in rotasından çıkmadığı ve geri adım atmadığı sürece bu yılın ortalarından itibaren küresel büyümeyi yeniden hızlandıracağını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Buna dair çok fazla umudu olduğunu söyleyen Georgieva, Rusya ile Ukrayna arasındaki belirsizliğe negatif faktör olarak dikkat çekti.

ABD ekonomisinde yumuşak bir iniş beklediğini, resesyon meydana gelse bile bunun yüksek ihtimalle hafif olacağını düşündüğünü sözlerine ekledi. ABD işgücü piyasasının dirençli olduğunu, yüksek faiz oranlarına rağmen tüketici talebinin hala yüksek olduğunu belirtti.

Küresel ekonomiyi nasıl bir krizin beklediğini bilemeyeceklerini söyleyen isim, yakında kara bulutların dağılabileceğine dair iyimser olduğunu, toparlanmanın bu yılın sonlarında artacağını ve gelecek yıl hızlanacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın