Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’nin 2023 Tablosunda Küresel Ekonominin Üçte Biri Resesyonda

IMF Başkanı Georgieva, gelişmekte olan ülke ekonomilerindeki yüksek faiz oranları ve doların değer kazanmasını vahim bir durum olarak değerlendirdi. İşte detaylar;
IMF’nin 2023 Tablosunda Küresel Ekonominin Üçte Biri Resesyonda
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonomiyle ilgili yorumlarda bulundu. Georgieva, dünya ekonomisinin büyük bir kısmı için 2023 yılının zorlu olacağını söyleyerek uyarıda bulundu.

CBS televizyonuna verilen röportajı derleyen AA’nın haberine göre IMF’nin 2023’te resesyon beklentilerine ilişkin gelen bir soruyu değerlendiren Georgieva şöyle konuştu;

“Dünya ekonomisinin büyük kısmı için bu, geride bıraktığımız yıldan daha zorlu bir yıl olacak.”

Söz konusu duruma neden olaraksa ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Çin gibi ekonomileri büyük olan üç ülkedeki yavaşlamaya işaret etti.

Bahsi geçen üç ülkenin arasında en dayanıklının ABD olduğunu vurgulayan Georgieva, ülkedeki iş gücü piyasasının oldukça güçlü kaldığına dikkat çekti. Ayrıca ABD ekonomisinin resesyondan kurtulabileceğini de ekledi.

GCM Yatırım Banner

Ancak ülkedeki ekonominin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmak zorunda bırakabileceğini öne sürdü.

AB Ülkelerinin Yarısı Resesyona Girecek

Georgieva, AB ülkelerinin ise Ukrayna’daki savaştan çok ciddi şekilde etkilendiğine işaret etti. Bu sene AB ülkelerinin yarısının resesyona gireceğini savunarak dikkat çekti.

Çin ekonomisi hakkında da yorumda bulunan Georgieva, bu senenin ülke ekonomisi için de zor olacağının altını çizdi. Çin ekonomisinin 2023 yılında daha yavaşlayacağını öngördü.

Gelişmekte olan ülkelerin ekonomilere bakıldığında ise yüksek faiz oranları ve doların değer kazanması sebebiyle tablonun daha da vahim olduğunu ifade ederek şöyle ekledi;

“Dünya ekonomisinin üçte birinin resesyona girmesini bekliyoruz.”

IMF Başkanı Kristalina Georgieva yaptığı röportajda, kısa vadede bakıldığındaysa Çin’de artan Covid-19 vakalarının dünya ekonomisi için kötü haber olduğunu da belirtti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.