Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Gıda Fiyatları İki Aydır Düşüyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, gıda fiyatlarındaki düşüş seyrinin Eylül ayında da devam ettiğini açıkladı. Detaylar haberde...
Küresel Gıda Fiyatları İki Aydır Düşüyor
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Eylül ayına ilişkin dünya fiyat endeksi raporunu paylaştı. Ağustos ayında iki yılın en düşük seviyesine gerileyip 121,4 puan seviyesinde yer alan endeks, Eylül’de de 121,5 puan seviyesinde yer aldı.

FAO tarafından yapılan açıklamada endeksin Mart 2022’de ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesinin yüzde 24,0 altında bulunduğu kaydedildi.

Söz konusu açıklamada uluslararası gıda emtia fiyatlarının Eylül ayında genel olarak istikrarlı olduğu belirtildi.

Bitkisel yağlar, süt ürünleri ve et fiyatlarındaki düşüşlerin şeker ve mısır fiyatlarındaki kayda değer artışla dengelendiği bildirildi.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi’nin Brezilya’daki arzlara yönelik güçlü talep, Arjantin’deki çiftçi satışlarının yavaşlaması ve Mısır’daki düşük su seviyeleri nedeniyle artan mavna navlun oranlarının etkisiyle mısır fiyatlarının artması gibi nedenlerle önceki aya göre yüzde 1,0 artığı kaydedildi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Şeker Fiyat Endeksi Kasım 2010’dan Bu Yana En Yüksek Seviyede

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi Ağustos ayına göre yüzde 3,9 gerilerken, FAO şeker fiyat endeksi aylık bazda yüzde 9,8 arttı.

Şeker fiyat endeksinin arz görünümünün sıkılaşacağı yönündeki endişelerin artmasıyla Kasım 2010’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Bunun yanında FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, cansız küresel ithalat talebi ve önde gelen üretim bölgelerindeki bol stokların etkisiyle ağustos ayına göre yüzde 2,3 düştü.

Böylece üst üste dokuzuncu düşüş gerçekleşmiş oldu.

FAO Et Fiyat Endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 1,0 düştü. FAO’nun, 2023 yılı küresel tahıl üretimine ilişkin tahmini önceki yıla göre yüzde 0,9 artışla 2 milyar 819 milyon tona yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.