Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Gıda Fiyatları Ağustos’ta İki Yılın En Düşüğüne Geriledi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) dünya genelinde gıda fiyatlarının Ağustos'ta düştüğünü bildirdi. Ayrıntılar geliyor...
Küresel Gıda Fiyatları Ağustos’ta İki Yılın En Düşüğüne Geriledi
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından takip edilen dünya fiyat endeksi Ağustos ayında iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Çoğu gıda ürünündeki düşüşü pirinç ve şekerdeki artışları dengelemesi ile önceki ay görülen toparlanma tersine dönmüş oldu.

FAO küresel olarak en çok ticareti yapılan gıda ürünlerini takip eden fiyat endeksi, bir önceki aya göre revize edilen 124,0 puana kıyasla Ağustos ayında ortalama 121,4 puan olarak gerçekleşti.

Temmuz ayı okuması başlangıçta Haziran ayında iki yılın en düşük seviyesinden toparlanarak 123,9 olarak verildi. Ağustos ayı rakamı Mart 2021’den bu yana en düşük seviyedeydi ve aynı zamanda Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Mart 2022’de ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesinin yüzde 24 altında gerçekleşti.

Ajans, genel endeksteki düşüşün, FAO’nun pirinç göstergesinin Hindistan’ın ihracat kısıtlamalarının ardından 15 yılın en yüksek seviyesine yükselmesine rağmen, süt ürünleri, bitkisel yağlar, et ve tahıllardaki düşüşleri yansıttığını söyledi.

FAO’nun tahıl endeksi, kuzey yarımküredeki hasatlar karşısında buğday fiyatlarının düşmesi ve mısırın Brezilya’daki rekor seviyedeki mahsul oranı ve yaklaşan ABD hasadının baskısıyla Temmuz ayına göre yüzde 0,7 düştü. Endeks böylece üç yılın en düşük seviyesine geriledi.

GCM Yatırım Banner

FAO, Hindistan’ın Temmuz ayında beyaz pirinç ihracatını yasaklama kararının, yeni mahsül hasadı öncesinde tedarikin kısıtlı olduğu bir dönemde ticareti aksatması nedeniyle ajansın pirinç endeksinin aylık neredeyse yüzde 10 arttığını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.