Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Gıda Fiyatları Düşüyor, Türkiye Yükseliş Trendini Koruyor

Gıda fiyatları Türkiye'de artarken, küresel çapta azalamaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Ekim ayı raporunu yayımladı. Küresel gıda fiyatları hangi seviyede yer aldı? Sorunun cevabı haberde...
Küresel Gıda Fiyatları Düşüyor, Türkiye Yükseliş Trendini Koruyor
HABER GİRİŞ

Türkiye’de gıda fiyatlarındaki yükseliş sorun teşkil etmeyi sürdürürken küresel cephede durum aksi yönde ilerliyor. Uzun süredir azalış seyrinde olan küresel gıda fiyatları, Ekim ayında da bu seyrini sürdürdü.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından son açıklanan rapora göre küresel gıda fiyatları Ekim ayında hafif bir düşüş ile 120,6 seviyesinde kaldı. Fiyatlar Eylül ayında 121,5 puan seviyesine gerilemişti.

Söz konusu dönemdeki düşüşün şeker, tahıllar, bitkisel yağlar ve et fiyat endekslerindeki azalıştan kaynaklandığı bildirildi. Süt ürünleri endeksinin toparlanma gösterdiği aktarıldı.

Türkiye’de Gıda Fiyatları Artıyor

Dünya genelinde gıda fiyatları düşerken, bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine göre gıda fiyatları yıllık bazda yüzde 71,99 arttı. Aylık bazda ise yüzde 3,20 oranında artış gösterdi.

FAO’nun raporuna göre tahıl fiyat endeksi 125,0, bitkisel yağ fiyat endeksi 120,0, et fiyat endeksi 112,9, şeker fiyat endeksi ise 159,2 puana geriledi.

GCM Yatırım Banner

Süt ürünleri fiyat endeksi Ekim’de dokuz ay üst üste yaşanan düşüşlerin ardından Eylül ayına göre artarak 111,3 puana ulaştı.

Uluslararası ayçiçek yağı tekliflerinin güçlü küresel ithalat alımları nedeniyle hafif yükseldiği belirtildi. Arjantin’de mısır arzının azalmasının, dünya mısır fiyatları üzerinde yukarı yönlü bir baskı oluşturduğu kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın