Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Gıda Fiyatları 2021’den Bu Yana En Düşük Seviyede

FAO, küresel gıda fiyatlarının yüzde 1,4 düştüğünü, Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyeye gerilediğini duyurdu. İşte detaylar;
Küresel Gıda Fiyatları 2021’den Bu Yana En Düşük Seviyede
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyatlarıyla ilgili raporunu paylaştı. Örgüt, gıda ürünlerindeki fiyat değişikliklerini gözlemleyerek yaptığı çalışma sonucunda küresel gıda fiyatlarının Haziran’da 1,4 düşerek 122,3 puana indiğini duyurdu. Bu rakam Nisan 2021’den bu yana en düşük seviye olarak kaydedildi.

2022 yılında küresel ölçüde başta gıda ve enerji fiyatları olmak üzere ciddi krizlere neden olan Rusya-Ukrayna savaşıyla FAO Gıda Fiyat Endeksi 159,7 puana kadar ulaşarak rekor kırmıştı.

Bitkisel Yağlar ve Tahıllar Etkili Oldu

Endekse göre gıda fiyatlarının Haziran’da düşüş göstermesinde bitkisel yağlar ve tahıllar etkili oldu. Söz konusu dönemde Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi yüzde 2,4, Tahıl Fiyat Endeksi yüzde 2,1 düştü. Şeker Fiyat Endeksi yüzde 3,2, Süt Ürünleri Fiyat Endeksi yüzde 0,8 gerilerken Et Fiyat Endeksi yüzde 0,2 arttı.

FAO ayrıca Tahıl Arz ve Talep Özeti Raporu’nu da yayımladı. Raporda yer alan tahminlere göre 2023’te küresel tahıl üretimi yüzde 1,1 artarak 2 milyar 819 milyon tona çıkacak.

Türkiye’de Enflasyon

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 5 Temmuz’da Haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. Kurumun aktardığı bilgilere göre enflasyon yıllık bazda yüzde 38,2 oranında gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Fakat Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) tarafından yapılan açıklama yıllık enflasyonun yüzde 108,5 seviyesinde olduğunu gösteriyor. ENAG’a göre Haziran’da gıda ve alkolsüz içeceklerdeki fiyatlar yüzde 5,10 arttı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.