Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Enflasyonda Gerileme Ne Zaman? Rapor Paylaşıldı

Uzmanlar yaptıkları araştırma raporu sonucunda, küresel enflasyonun gelecekte kademeli olacak düşeceğini belirtti.
Küresel Enflasyonda Gerileme Ne Zaman? Rapor Paylaşıldı
HABER GİRİŞ

2022 yılı küresel pazarlar için enflasyon gölgesi altında geçti. Artan fiyatlar merkez bankalarının faiz artırımları başta olmak üzere sıkılaştırma politikaları geliştirmesine neden oldu. Enflasyonun ne zaman düşeceği ise yatırımcıların en çok merak ettiği konuların başında geliyor.

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) ve İsviçre Ekonomi Politikası Enstitüsü (KOF), 3 ayda bir gerçekleştirilen “Ekonomi Uzmanları Anketi’nin” Aralık ayı sonuçlarını paylaştı.

Kademeli Düşüş Bekleniyor

Çalışmaya göre küresel düzeydeki enflasyon oranı yeni yılda yüzde 7,1’e, gelecek yıl yüzde 5,8’e ve 2026’da ise yüzde 4,5’e gerileyecek. Rapor enflasyondaki gerilemenin kademeli şekilde gerçekleşeceğini içeriyor.

2023 için enflasyon beklentileri Batı Avrupa için yüzde 5,4, Kuzey Amerika için yüzde 5,2 ve Güneydoğu Asya’da yüzde 5,3 olarak açıklandı. Bu küresel ortalamanın oldukça altında rakamları temsil ediyor.

Buna karşılık, Güney Asya için yüzde 23, Güney Amerika için 25, Kuzey Afrika için 32 ve Doğu Afrika için yüzde 35 ile küresel ortalamanın üzerinde oldu. Ifo araştırmacısı Niklas Potrafke, ankete dair değerlendirmesinde, enflasyona yönelik beklentilerin cesaret verici olduğuna dikkati çekti.

GCM Yatırım Banner

Oranlar Yüksek Kalmaya Devam Ediyor

Uzmanların bir önceki çeyreğe kıyasla enflasyon oranlarının biraz daha düşük olduğunu söylediğini ve bunun yanında oranların çok yüksek bir seviyede kalmaya devam ettiğini belirtti.

Potrafke, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Aralık ayında üç toplantısında politika faizinde yaptığı 50 baz puanlık faiz artırımlarının, Avrupa’da enflasyon beklentilerindeki düşüşe katkı sağladığını aktardı. Ifo’nun anketine 133 ülkeden 1.537 ekonomist katılım gösterdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.