Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’den FED’e Çağrı: Faiz Artışları Devam Etmeli

FED tutanaklarının açıklanmasından sonra IMF Başkan Yardımcısı Gopinath da FED’i destekler nitelikte çağrıda bulundu. İşte detaylar;
IMF’den FED’e Çağrı: Faiz Artışları Devam Etmeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçtiğimiz gün açıklanan Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Aralık ayı tutanaklarında faiz indirimine sıcak bakılmadığı vurgulandı. FED, yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar faiz artırımına gidileceğini sıklıkla vurguluyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, FED’in 2023 yılında da faiz artışlarını sürdürmesini tavsiye etti.

Artan fiyatlara karşı zafer ilan edilmesi için çok erken olduğunu söyleyen Gopinath, açıklamasını ABD’deki en agresif sıkılaştırma süreçlerinden birinin ardından manşet enflasyonda yaşanan düşüşe rağmen yaptı.

Enflasyonda kesin ve kalıcı bir düşüş görülünceye kadar FED’in kısıtlayıcı para politikasına devam etmesi gerektiğini aktardı.

Endişe Sona Ermedi

İstihdam piyasasındaki göstergelere ve hizmet enflasyonu gibi kritik verilere işaret eden Gopinath, enflasyondaki endişenin sona ermediğini düşündüğünü paylaştı.

ABD’deki ciddi seviyelerdeki işçi açığı ve ücret artışları FED’in yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşmasını zorlaştırıyor.

GCM Yatırım Banner

Dün açıklanan FED tutanaklarında da enflasyonun yüzde 2’ye doğru düşüş yolunda olduğuna dair garanti sağlanana kadar kısıtlayıcı politika duruşunun devam edeceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın