Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Tutanakları Açıklandı: 2023’te Faiz İndirimine Sıcak Bakılmıyor

Piyasaların odaklandığı FED tutanakları paylaşıldı. Aktarılan bilgilere göre üyeler 2023’te faiz indirimine sıcak bakmıyor. İşte detaylar;
FED Tutanakları Açıklandı: 2023’te Faiz İndirimine Sıcak Bakılmıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların bu hafta içinde büyük bir dikkatle beklediği Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tutanakları açıklandı. Piyasalar, işletmeler ve yatırımcılar resesyon, enflasyon ve sıkı faiz politikalarıyla şekillenen 2022’nin son ayını kapsayan tutanakları bekliyordu.

Piyasalar, pusula görevi gören FED açıklamalarına odaklanırken uzmanlar, tutanakların yatırımcılar ve iş dünyası için yol gösterici olacağını vurguluyor.

Aralık ayında yapılan toplantıda faiz oranı 50 baz puan artmıştı. Bu adım ile ABD federal fon oranı beklentilere karşılık vererek yüzde 4’ten yüzde 4,5’e çıkmıştı. FED Başkanı Jerome Powell, yüzde 2’lik enflasyon hedefine vurgu yapmıştı.

FED Tutanakları

Yapılan açıklamada, federal fon oranı için hedefler doğrultusunda artışların uygun olacağı belirtildi ve enflasyonun yüzde 2’ye doğru düşüş yolunda olduğuna dair güven sağlanana kadar kısıtlayıcı politika duruşunun devam edeceği vurgulandı.

Tutanaklara göre üyeler 2023’te federal fon oranını azaltmaya başlamanın uygun olmadığını söylüyor.

GCM Yatırım Banner

FED, fon oranını 50 baz puan artırarak 4,5’e yükseltti ve borçlanma maliyetlerini 2007’den bu yana en yüksek seviyeye çıkardı.

Katılımcılar faiz oranlarının merkez bankasına enflasyon ve istihdam konusunda ilerlemeyi değerlendirme imkanı verdiğini söyledi ve Ekim, Kasım aylarında enflasyonda sağlanan düşüşü memnuniyetle karşıladıklarını paylaştılar. Enflasyona yönelik yukarı yönlü risklerin politika görünümünü şekillendirme açısından önemli bir faktör olmaya devam ettiği belirtildi. Gereksiz bir gevşemenin, fiyat istikrarını sağlama çabalarına zarar vereceği düşünülüyor.

Tutanaklarda FTX krizine de işaret edildi. Kripto para borsası FTX’in çöküşüyle ilgili olarak “Finansal sistem için bir risk değil.” ifadeleri kullanıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.