Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Milyonların Beklediği Karar Geldi! FED Bu Sefer Frene Bastı mı?

Piyasalara şekil veren ve dikkatle beklenen FED faiz kararı bugün açıklandı. Agresif faiz artırımları yapan FED’in son toplantıdaki kararı ne oldu?
Milyonların Beklediği Karar Geldi! FED Bu Sefer Frene Bastı mı?
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasaların odaklandığı karar açıklandı. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) faiz kararını açıkladı. FED, Aralık ayı toplantısında faiz oranını 50 baz puan artırmaya karar verdi. Böylelikle ABD federal fon oranı, beklentiler doğrultusunda yüzde 4’ten yüzde 4,5’e yükselmiş oldu. FED tarafından alınan kararlar altın, döviz, kripto ve emtia fiyatları üzerinde doğrudan etkili oluyor.

Geçtiğimiz gün ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, piyasalara şekil veren enflasyon rakamlarını duyurmuştu. Dünyanın en büyük ekonomisinde yıllık enflasyon yüzde 7,3 olan beklentilerin altında gelerek yüzde 7,1 oranında açıklanmıştı.

Enflasyondaki yavaşlama, FED’in faiz oranlarında daha da yumuşak bir tavır sergileyeceğine işaret etmişti. FED, önceki toplantılarda sert sıkılaştırma hamleleri yaparak 4 kez üst üste 75 baz puan faiz artışı yapmıştı.

Enflasyonu bastırmak için uygulanan sıkı para politikasında sona gelindiği düşünülüyor. Enflasyon rakamlarının iyileşmesi üzerine art arda 75 baz puan artışı yapan FED, bu kez 50 baz puan artırmayı tercih etti. FED Başkanı Jerome Powell, sıklıkla yüzde 2’lik enflasyon hedefi vurgusu yapıyor.

Powell’dan Açıklamalar

Powell, yapacak daha fazla işlerinin olduğunu, geçtiğimiz yılki patikadan bu yana ekonominin önemli düzeyde yavaşladığını belirtti. Düşük enflasyon için daha fazla kanıta ihtiyaç olduğunu ifade ederek yetkililerin enflasyonda riskleri yukarı yönlü gördüğünü aktardı.

Enflasyonu yüzde 2 hedefine getirmekte kararlı olduklarını, FED’in faiz artışlarını devam ettirmek için bazı yolları olduğunu dile getirdi. Kararlarının gelen verilere göre değişeceğini, görev tamamlanana kadar FED’in yolunda kalmaya devam edeceğine değindi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu