Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kudüs’te Tansiyon Yüksek! Çatışma Gazze Sınırına Yayılıyor

Aşırı dinci Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya saldırmasının ardından Filistin tarafından da karşılık gelirken, Gazze sınırında hava saldırıları yapıldı.
Kudüs’te Tansiyon Yüksek! Çatışma Gazze Sınırına Yayılıyor
HABER GİRİŞ

İsrail polisi, Çarşamba günü sahur vakti Müslümanların kutsal mabedi Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyerek, burayı savaş alanına çevirdi. İbadet eden Filistinli halka coplarla müdahale eden İsrail güçleri, onlarca kişinin yaralanmasına sebep oldu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nabil Abu Rudeineh, “İsrail’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskın, ibadet edenlere yönelik saldırısı, ABD’nin Ramazan ayında sükunet ve istikrar yaratmaya çalışan son çabalarına bir tokattır.” ifadesini kullandı.

Tüm dünyanın ayağa kalktığı olaylarda tansiyon giderek yükseliyor. Yahudi yerleşimciler, Doğu Kudüs’ün Eski Şehir’inde bulunan Akabe el-Saraya mahallesindeki Filistinlilere yeni bir saldırı daha düzenledi. Filistinli kaynaklar 14 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail: Her Türlü Senaryoya Hazırız

Filistinli militanlar, ilk çatışmadan sonra Gazze’den İsrail’e dokuz roket fırlattı. Elde edilen bilgiye göre söz konusu saldırıların İslamcı grup Hamas tarafından yapıldığı belirtilse de Hamas bunun sorumluluğunu üstlenmedi. Ancak İsrail’e sözlü uyarı yaptı.

İsrail güçleri ise roketlere misillemede bulunarak Gazze Şeridi’ne hava saldırısı düzenledi.

GCM Yatırım Banner

Mescid-i Aksa’ya yapılan ikinci baskından hemen önce Gazze’den iki roket daha atılırken, İsrail askeri sözcüsü Daniel Hagari, her türlü senaryoya hazır olduklarını ifade etti.

Mescid-i Aksa’ya Yapılan Saldırı Dünyayı Ayağa Kaldırdı

İsrail güçleri hemen hemen her yıl Ramazan ayında, Mecsid-i Aksa’ya bir saldırı düzenleyerek, Müslümanlara zor anlar yaşatıyor. Türkiye, ABD, Suudi Arabistan ve Ürdün olmak üzere birçok ülke İsrail’i kınayarak, tepkisini dile getirdi.

Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby, camideki şiddet olaylarından duyduğu endişeyi dile getirdi.

Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, bu durumun yalnızca Müslümanlar için bir ibadet yeri olan caminin kimliğine ve işlevine yönelik açık bir saldırı olduğunu söyledi.

Her iki tarafın liderlerinin sorumluluk alarak, gerilimi tırmandıracak adımlardan kaçınması gerektiğini ifade etti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı sitesinde bir kınama yazısı paylaşılarak, bu saldırıların hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği söylendi. Açıklamada, “Başta Gazze olmak üzere şimdiden bölgeye sirayet eden tırmanmadan büyük endişe duyuyoruz. İsrail hükümetinin, bölgede gerilimin daha da tırmanmasına yol açabilecek her türlü tahriki, eylemleri ve saldırıları derhal durdurması gerekmektedir.” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.