Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kritik Haftaya Girildi: Asgari Ücret Zammı için Süre Daralıyor!

Milyonların beklediği maaş zammı için kritik haftaya girildi. Ancak zam pazarlığının yapılacağı üçüncü toplantı için tarih kesinleşmedi. Peki, şimdi ne olacak?
Kritik Haftaya Girildi: Asgari Ücret Zammı için Süre Daralıyor!
HABER GİRİŞ

Yeni yıla girmeye günler kaldı. Asgari ücrete yapılacak zammın Aralık ayı sonuna kadar netleşmesi gerekirken, geçen hafta ikinci toplantısını yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun tekrar ne zaman bir araya geleceği muallakta kaldı.

Asgari ücrete 2024’te ara zam yapılmayacağı kararı Ocak zammının önemini artırırken, beklenilenin aksine ikinci toplantıda masaya rakam getirilmedi.

Hayati önem taşıyan zam oranının üçüncü toplantıda konuşulması ve işveren ile işçi tarafının uzlaşı sağlaması beklenirken, komisyonun yarın bir araya gelme ihtimali şimdilik mümkün görünmüyor.

Asgari Ücret Komisyonu’nun üçüncü toplantısını ne zaman gerçekleştirileceği henüz netlik kazanmadı. 29 Aralık Cuma gününe kadar yapılması gereken toplantı için kesin tarih Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanacak.

Bakanlığın bugün duyuruda bulunması halinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2 haftadır olduğu gibi üçüncü toplantısını da Pazartesi günü yapması ve zam oranının 27 Aralık Çarşamba günü açıklanması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Rakamlar Ne?

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret için özellikle seçimlere gidilirken çok farklı beklenti ve senaryolar tartışılıyor.

Buna göre en düşük zam oranı olan yüzde 30’un kesinleşmesi halinde yeni asgari ücret 14 bin 822 lira olacak. Oran yüzde 35 olursa rakam 15 bin 392 liraya çıkacak.

En çok konuşulan oran olan yüzde 40 zammın kabul görmesi halinde 15 bin 962 lira, yüzde 45 zamda ise 16 bin 532 lira mümkün olacak.

Asgari ücrete yarı yarıya bir zammın gelmesi durumunda rakam 17 bin TL seviyesini aşacak. Oranın en üst perdeye taşınması ve yüzde 55’lik bir zammın yapılması durumunda ise asgari ücret 17 bin 673 TL olarak belirlenecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın