Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Varlık Düzenlemesi Netleşti: Vergi Geliyor

AKP grubunun üzerinde çalıştığı kripto varlık düzenlemesinde piyasanın çalışma şartları ve vergi sistemine ilişkin maddeler netlik kazandı. Detaylar haberde;
Kripto Varlık Düzenlemesi Netleşti: Vergi Geliyor
HABER GİRİŞ

Amerikan yatırım bankası JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon’un, hükümetlerin kripto para piyasasını kapatmasını önerdiği günlerde Türkiye’de dijital para birimlerini denetleme fikri yüksek sesle konuşulur oldu.

Geçen yıl gündeme gelen ve Kasım ayının sonuna doğru tekrar konuşulmaya başlanan kripto varlık düzenlemesine ilişkin AKP’lilerin Meclis’e sunacağı taslak üzerinde çalışmalara hız verildi.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) piyasadaki varlıkların ihracındaki şartları belirleme yetkisinde olacağı düzenlemede alınacak vergi de gündeme geldi.

Buna göre kripto varlıklardaki işlemler belli bir kazançtan sonra vergiye tâbi olacak. Ayrıca regülasyonlarla sistem üzerinden kara para aklama suçlarının önüne geçilecek.

Kripto varlıklar üzerinden kara para aklandığı yönündeki iddialar için de çözüm bulunmuş olacak.

GCM Yatırım Banner

AKP grubunun taslağını hazırladığı yasal düzenlemenin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2024’te Meclis gündemine taşınması bekleniyor.

Sermaye Şartı Getirilecek

SPK tarafından belirlenecek olan kripto varlıkların ihracına yönelik esaslarda, sermaye şartı ön planda olacak.

Buna göre kripto para işlemlerinin yapıldığı borsalar için sermaye şartı uygulanacak ve kuruluş sürecinde teminat talep edilecek. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.