Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Sektörü Bitmedi Diyenlerin Tercih Edebileceği 3 Kripto Para

Kripto piyasasının son dönemde yaşadığı darbeler ve fiyatların çökmesi bazı yatırımcıları piyasadan kaçırsa da kriptonun geleceğine inanan kitle hala çok büyük...
Kripto Sektörü Bitmedi Diyenlerin Tercih Edebileceği 3 Kripto Para
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2022 yılı sona eriyor ancak şimdiden kripto sektörü için unutulmayacak yıllardan biri arasına girdi! Yıl boyunca sektörü etkileyen olumsuz gelişmelerin neden olduğu kan banyosu, kripto endüstrisindeki birçok kusuru ortaya çıkardı.

Uzayan kripto kışı, dev kripto para borsası FTX’in patlaması, LUNA ekosisteminin çökmesi ve kripto şirketlerine yönelik sayısız saldırı, neredeyse tüm kripto para birimlerinin fiyat rallisini etkiledi. Özellikle son olarak FTX’in çökmesi, kripto dünyasını ve dijital para birimlerini kargaşaya sürükledi.

Çöküşün etkileri o derece büyük ki, şimdiden pek çok uzmanın kripto dünyasının bitişini önceden bildiren kıyamet senaryosu tahminlerine tanıklık ediyoruz.

Durum son süreç için vahim olsa da, tüm bu karamsarlığa ve felakete rağmen önümüzdeki yıllarda oldukça cazip hale gelme potansiyeline sahip bazı yatırım fırsatları var. İşte Trading Education analistlerinin, endüstrinin kaderine terk edilmediğine inanlar için yatırım fırsatı olarak önerdiği 3 kripto para birimi…

Bitcoin (BTC) Yaygın Olarak Kabul Görüyor

Kripto para birimlerinin amirali Bitcoin, son dönemdeki çöküşten ciddi şekilde etkilenen kripto paralardan biriydi. 20 bin doların üzerinde işlem görürken, 16 bin doların altına kadar geriledi. Ancak tüm bunlardan bağımsız olarak, sektörün ölüme mahkum olduğunu düşünmeyenler için BTC, hâlâ satın alınacak en köklü ve yaygın olarak kabul gören kripto paralardan biridir.

GCM Yatırım Banner

Uzmanlar, BTC’nin bireysel yatırımcılar ve kurumlar tarafından benimsenmesindeki hızlı artışla kesinlikle geri döneceğine inanıyor. Analistler ayrıca, işlem hızı, ücretler ve ölçeklenebilirlik açısından çok ilerleme kaydedilmesi gerektiği gerçeğine rağmen, Bitcoin’in bir gün kendisini bir rezerv para birimi olarak sağlamlaştırmasını bekliyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

BTC’nin 2023 için neden iyi bir alım fırsatı olduğuna dair bir başka argüman, faydasının önümüzdeki yıllarda daha da artabileceğidir. El Salvador, ne kadar yararlı olabileceğini göstererek BTC’yi zaten yasal para birimi haline getirdi. Ülke, ulusta yeni bir parasal egemenlik dönemi başlatma ve vatandaşlara eşit finansal fırsatlar sağlama çabasını üstlendi. El Salvador’un ardından Orta Afrika Cumhuriyeti de Bitcoin’i yasal para birimi haline getirdi. Ayrıca Tesla, MicroStrategy ve PayPal gibi kurumlar şimdiden bilançolarına BTC’yi eklediler ve kriptonun benimseme oranının giderek artması bekleniyor.

Ethereum (ETH), Merge Sonrası Umut Veriyor

Açık kaynaklı blockchain platformu olan Ethereum, merkezi olmayan uygulamaların (dApps) oluşturulması, merkezi olmayan iletişim ve kripto işlemlerinin gerçekleştirilmesi için kullanılır. ETH, 2015’teki başlangıcından bu yana değer ve fiyat açısından büyük ölçüde büyüdü ve analistlere göre şu anda satın alınacak 3 kriptodan biri konumunda.

Ethereum’un ezici performansı, bir süredir hem geleneksel hem kurumsal yatırımcıların dikkatini çekti. Platform, oyundan güvenliğe ve sosyal medyaya kadar çok çeşitli kullanım durumlarına ait 3.000’den fazla benzersiz dApp’e sahiptir.

Ethereum’un büyümesi için bir başka katalizör, Eylül ayında uzun zamandır beklenen bir yükseltme olan Merge’ün başarılı şekilde gerçekleştirilmesidir. Bu, kriptonun blockchain temelini, yoğun kaynak kullanan Proof-of-Work’ten enerji açısından verimli Proof-of-Stake protokolüne geçirdi. Bu hamle, ETH’yi bugün piyasadaki en çevre dostu kripto platformlarından biri haline getirdi. Ayrıca, işlem ücretlerini önemli ölçüde azaltarak ağı daha verimli, ölçeklenebilir ve yeni güncellemeler için hazır hale getirdi.

Merge güncellemesi, ETH fiyatını kısa vadede ateşleyemese de, projeye daha fazla kullanıcı ve geliştirici çekecek, token talebini artıracak ve sonunda fiyatı 2023 ve sonrasında daha yükseğe çekecektir.

Litecoin (LTC) Kaosun Ortasında Parladı

2011 yılında piyasaya sürülen Litecoin, “Bitcoin’in hafif bir versiyonu” olarak yaratıldı. Vadedilen hedef, Bitcoin’in kusurlarını ele almak ve günlük işlemlerde daha pratik kullanım durumları sunmaktı. Yıllar içinde LTC, güçlü bir eşler arası ödeme sistemi olarak kripto alanındaki yerini belirledi. Kripto uzmanları, bunu gelişmekte olan merkezi olmayan finansal ağların önemli bir parçası olarak görüyor.

LTC fiyatı, 2021 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 412.96 doların çok altında işlem görse de, analistler varlığın performansı konusunda oldukça iyimserler. Bu, endüstrinin ölüme mahkum olduğunu düşünmeyenler için onu satın alınabilecek en iyi kripto varlıklardan biri yapıyor. Kripto piyasasında FTX kaynaklı kaosun ortasında bile güçlü bir duruşla parıldayan LTC, 2023’te harika bir satın alma fırsatı olacak gibi görünüyor.

Piyasadaki çöküşe rağmen, Litecoin’in 2022’de birkaç güncellemesi gerçekleşti. Platform, bu yıl piyasaya sürülen ilk NFT pazarı olan LiteVerse‘ü gördü. Geliştiriciler ayrıca Litecoin tabanlı Lightning Network mobil cüzdanı ve kullanıcı dostu MWEB entegreli mobil cüzdanların geliştirildiğini duyurdu. Bunun da ötesinde, Mayıs 2022’de gizlilik odaklı Mimblewimble Extension Blocks (MWEB) yükseltmesini tamamladı. Tüm bu olumlu gelişmeler, LTC’nin yıl sonuna doğru dikkat çekici bir yükseliş gerçekleştirmesini sağladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.