Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Piyasasında Spot İşlem Hacmi 4,5 Yılın En Düşüğüne Geriledi

Kripto piyasasında azalan volatilite ile beraber Ağustos ayı işlem hacminde büyük düşüş yaşandı. Detaylar haberde...
Kripto Piyasasında Spot İşlem Hacmi 4,5 Yılın En Düşüğüne Geriledi
HABER GİRİŞ

Grayscale’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı mahkemede kazandığı zaferin yol açtığı volatilitenin, yatırımcıları kendi piyasalarından uzaklaştırmayı başaramaması nedeniyle, kripto spot piyasasındaki faaliyet gözle görülür düzeyde azaldı. Verilere göre spot kripto ticaret hacmi geçen ay dört yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine geriledi

Dijital varlık verileri ve endeks sağlayıcı CCData’ya göre, merkezi borsalardaki spot işlem hacmi üst üste ikinci ayda da yüzde 7,78 düşüşle 475 milyar dolara gerileyerek Mart 2019’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. İşlem hacmi, belirli bir dönemde el değiştiren toplam token sayısını ifade eder.

Kripto aylık spot ve türev ticaret hacimleri
Kaynak: CCData

Türev hacmi yüzde 12’nin üzerinde düşüşle 1,62 trilyon dolara gerileyerek 2021’den bu yana ikinci en düşük seviyesine geriledi ve türevlerin toplam piyasa faaliyetindeki payı art arda üçüncü ayda da yüzde 77,3’e geriledi.

Açık türev sözleşmelerinde kilitlenen dolar değeri yüzde 19,5 düşüşle 17,1 milyar dolara geriledi ve seçilen borsalardaki 4,13 milyar dolarlık açık pozisyonları sildi. Böylece yıl içinde açık faizdeki en büyük düşüş kaydedildi.

Düşük spot işlem hacmi ve açık pozisyon verilerindeki dalgalanmalar, piyasanın şu anda spekülasyonlar tarafından yönlendirildiğini gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Borsalar arasında Binance’in spot pazar payı üst üste altıncı ayda yüzde 38,5 ile Ağustos 2022’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Türevlerdeki payı ise Haziran 2022’den bu yana en zayıf seviyesi olan yüzde 53,5’e düştü. Borsa buna rağmen rakiplerinden işlem hacmi ile önde olmayı sürdürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.