Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Para Piyasasında Londra Rüzgarı Esecek!

Kripto lideri olmak isteyen İngiltere, piyasayı düzenlemek için kapı araladı. Sunak yönetimi, regülasyon için AB ile yarışacak.
Kripto Para Piyasasında Londra Rüzgarı Esecek!
HABER GİRİŞ

Batan kripto para borsası FTX’in tarihinde görülmedik türden olan iflasının etkileri sürüyor. Kasım ayında kripto para piyasasında kırılma yaşatan FTX çöküşü Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda da gündeme geldikten sonra İngiltere harekete geçti.

Londra hükümeti, kripto piyasasını düzenleme planları yapmaya başladı. Piyasadaki varlık işletmelerinin regüle edilmesi için geleneksel finans firmaları ile uyum esas alınacak.

Konuya ilişkin açıklama yapan ekonomi sekreteri Andrew Griffith, “Ekonomiyi büyütme ve teknolojik değişim ve yeniliği sağlama taahhüdümüzde kararlı kalıyoruz. Buna kripto varlık teknolojisi de dahildir” dedi.

Katı Kurallar Kalkacak

Geçen yıl kripto paralarda çarpıcı düşüşlerin yaşanmasının arkasında yatan etmenlerden birinin, çok sayıda kripto şirketinin riskli kredilere yönelmesi olduğu tespiti yapıldı.

Atılacak adımlar arasında, kripto reklamlarına uygulanan katı kuralları gevşetme planı yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Sektörün daha şeffaf hale gelmesi için belirli önlemlerin alınması ve müşteriler adına kripto depolayan finansal aracılar ile emanetçilerin uyacağı kuralların oluşturulması düşünülüyor.

Bazı sektör yöneticilerine göre söz konusu düzenlemenin yasalaşıp hayata geçirilmesi zaman alacak olsa da hükümetin bu konuya eğilmesi bile sektör için çok önemli görülecek.

İngiltere Kripto Lideri Olmak İstiyor

Öte yandan kripto ve blockchain alanında küresel arenada lider olmak isteyen İngiltere’nin, Avrupa Birliği’nin (AB) gelecek yıl yürürlüğe sokacağı Kripto Varlık Piyasaları yasasından önce elini çabuk tuttuğu ve öne geçmeye çalıştığı söyleniyor.

Geçen yıl Ekim ayında başbakan koltuğuna oturan Rishi Sunak’ın ise kripto dostu bir lider olarak reklamı yapılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın