Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB/Lagarde: Kripto Piyasası Regüle Edilmeli

Avrupa Merkez Bankası, çarpıcı bir düşüş trendi yaşayan kripto para piyasasına odaklandı. Risk yaratan ekosistemin düzenlenmesi gerektiği söylendi.
ECB/Lagarde: Kripto Piyasası Regüle Edilmeli
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasalarındaki çarpıcı düşüşler ve iflas haberleri Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) gündemine girdi. Konuya ilişkin değerlendirme, kripto paralara karşı şüpheciliği ile bilinen ECB Başkanı Christine Lagarde’den geldi.

Kripto paralar değersiz” çıkışıyla daha önce de dikkatleri üzerine çeken ECB Başkanı, benzer görüşünü yineledi.

Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen 6. Avrupa Sistemik Risk Komitesi’ne katılan ECB Başkanı, finansal istikrarı tehdit eden risk alanı için kripto para piyasalarını işaret etti.

Kripto para ekosisteminde sistematik risklerin kolaylıkla meydana gelebildiğine dikkat çeken Lagarde, amiral kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yıl içinde yaşadığı yüzde 75’e yakın düşüşe atıf yaptı.

Dünyanın içinde bulunduğu istikrarsız ortamda büyük çaplı riskler olduğunu ve bu risklerin ekonomideki çatlaklarla arttığını ifade etti.

Kripto para birimlerindeki yüksek değişkenliğin, sistemde yer alanlar için kaygan bir ortam oluşturduğu tespitinde bulunarak, kanun koyuculara düşen göreve değindi.

ECB Başkanı, politika yapıcıların bu yapıyı düzenlemesi gerektiğini savundu. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu