Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Lagarde Uyardı: Kripto Paralar Değersiz

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, kripto para birimleri ve dijital euro hakkında açıklamalarda bulundu. İşte öne çıkanlar;
ECB/Lagarde Uyardı: Kripto Paralar Değersiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto paralara karşı şüpheciliği ile tanınan Christine Lagarde, bugün benzer şekilde söylemleriyle gündeme geldi. Hollanda televizyonuna konuşan ECB Başkanı Christine Lagarde, kripto para birimlerinin değersiz olduğunu ve hiçbir şeye dayanmadığını söyledi.

Bu noktada kriptoları, dijital euro ile karşılaştırdı. Lagarde, dört yıl içerisinde kullanıma sunulabileceği bildirilen dijital euro ile karşılaştırıldığında kriptonun değerine şüpheyle yaklaştığını belirtti.

Ayrıca insanların tasarrufları üzerindeki spekülasyonu engellemek için düzenlenmesi gerektiğinin üzerini çizdi.

Riskleri anlamayan, her şeyi kaybedecek ve büyük hayal kırıklığına uğrayacak olan insanlar hakkında endişeli olduğunu belirterek “bu yüzden düzenlenmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

Yorumlar, dijital para birimlerinde sert değer kaybı yaşanırken geldi.

Kripto para piyasa değerinin toplam değeri 1 Ocak 2022’de 2,2 trilyon dolarken geçen zaman içerisinde yüzde 40’ın üzerinde düşüş ile bu değer 1.29 trilyon dolara kadar geriledi. Böylece piyasadan yılın başından bu yana 1 trilyon dolara yakın para çıkmış oldu.

GCM Yatırım Banner

Lagarde, yaşanan düşüş ortasında insanların algılarını daha da olumsuzlaştıracak açıklamalarıyla dikkat çekti.

“Benim çok basit değerlendirmem, hiçbir şeye değmediği, hiçbir şeye dayanmadığı, bir güvenlik çapası olarak hareket edecek hiçbir temel varlık olmadığı yönünde” diyerek görüşünü açıkça belirtti.

ECB’nin dijital para birimini çıkardığı gün, merkez bankasının bunun arkasında olacağını ve dolayısıyla bunun pek çok şeyden çok farklı olacağını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.