Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kripto Piyasa Değeri 2022 Başından Bu Yana 1 Trilyon Dolar Düştü

Yılın başından bu yana kripto para piyasasında yaşanan düşüş, toplam marketin yüzde 40’a yakın daralmasına neden oldu.
Kripto Piyasa Değeri 2022 Başından Bu Yana 1 Trilyon Dolar Düştü

Terra (LUNA) üzerindeki büyük çöküş, kripto para piyasasında düşüşün derinleşmesine neden oldu. Bu durum sonrası yatırımcılar daha temkinli davranmaya başladı.

Kripto para piyasa değerinin toplam değeri 1 Ocak 2022’de 2,2 trilyon dolardı. Geçen zaman içerisinde yüzde 40’ın üzerinde düşüş ile bu değer 1.29 trilyon dolara kadar geriledi. Böylece piyasadan yılın başından bu yana 1 trilyon dolara yakın para çıkmış oldu.

Kripto piyasası değeri
Kaynak: CoinMarketCap

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi (CFGI), endeksin yaklaşık iki yıl önce başlangıcından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bu iyi bilinen teknik endeks, piyasa katılımcılarının duygu ve düşüncelerini belirlemek için piyasa hakimiyeti, oynaklık, hacim, sosyal medya ve anketler dahil olmak üzere çeşitli ölçütleri kullanıyor.

Piyasadaki korkunun, belirsiz düzenleyici yöntemler, ABD’deki faiz artışları ve ülkeler arasında yayılan enflasyondan kaynaklandığı görülüyor.

Bitcoin (şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 50’den fazla kayıp yaşamış olsa da, aşağı yönlü momentum piyasanın duyarlılığını etkilemiş görünüyor. Diğer yandan LUNA’nın neredeyse sıfırlanması, yaygın olumsuz duyguya katkıda bulunan başka bir faktör olabilir.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı
Bitcoin 2022 grafiği
Kaynak: CoinMarketCap

Bitcoin hafta sonu 18 ayın en düşük fiyatına düştükten sonra 30.000 doların üzerine çıktı. Uzmanlar 2018’de meydana gelene benzer başka bir “kripto kışı”nın ufukta olabileceğine dikkat çekiyor.

BTC yazım itibarıyla 570 milyar dolar piyasa değerine sahip ve 29.800 dolar seviyesinden işlem görüyor. Dijital varlık geçen yılın Kasım ayında 69.000 dolara çıkmış ve tarihi zirvesini test etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%