Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Korku ve Açgözlülük Mart 2020 Sonrası En Kötü Seviye Geldi

Kripto para piyasasındaki duyguyu ölçen Korku ve Açgözlülük endeksi en düşük seviyeleri test ediyor.
Korku ve Açgözlülük Mart 2020 Sonrası En Kötü Seviye Geldi
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve altcoinler uzun zamandır aşağı yöndeki hareketini sürdürüyor. Bu durum piyasadaki korkunun da artmasına neden oluyor. Kripto para piyasasındaki duyguyu gösteren Korku ve Açgözlülük Endeksi, 100 üzerinden 8’e kadar geriledi.

Bu Mart 2020’den bu yana en düşük seviye oldu. O dönem dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle küresel piyasalar ve kripto paralar sert düşüşler yaşamıştı.

Korku ve Açgözlülük Endeksi
Kaynak: Alternative.me

Endeks, fiyat hareketinde ne bekleneceğini vurgulayan genel piyasa duygularını gösterdiği için kripto para birimi topluluğunda kritik öneme sahiptir. Daha yüksek okumalar, açgözlülüğün piyasayı ele geçirdiğini ve alıcıların arttığını gösteriyor.

Daha düşük veriler ise yatırımcıların minimum sayıda satıcıyla kripto piyasasına dahil olmaya şüpheyle yaklaştığını ortaya koyuyor.

Piyasada Korku Arttı

Mevcut aşırı korku, kripto para piyasası katılımcılarının hissiyatında önemli bir piyasa eğilimi tersine dönüş sinyali verebilecek radikal bir değişiklik olarak yorumlanabilir. Son haftalarda endeks, 2022’nin en yüksek seviyesi 60’a ulaştıktan sonra dramatik düşüşler kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Aşırı korku, Bitcoin‘in 30.000 dolar seviyesinde dolaşması ile beraber geldi. Kripto para birimi an itibarıyla 30.000 dolar seviyesinden işlem görüyor. Kripto para birimi bu seviyeyi koruyamazsa, düşüşün daha da derinleşeceğine dair yaygın bir beklenti var.

BTC son bir yıllık grafik
Kaynak: CoinMarketCap

FED’in yüksek enflasyon verileri sonrası faiz artırımlarına ağırlık vermesi, küresel piyasalardaki satış baskısını beraberinde getirdi. Yılın başından bu yana, Bitcoin öncelikle korku bölgesine doğru eğildi.

Son zamanlardaki aşağı yönlü fiyat hareketi endeksin ‘aşırı korku’ seviyesine kadar gelmesine neden oldu. Diğer yandan Terra’nın (LUNA) değerinin neredeyse silinmesi, kripto paralardaki çöküşün daha da derinleşmesine neden oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.