Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB Yetkilisi Dijital Euro’nun Çıkışı için Tarih Verdi

Avrupa Merkez Bankası’ndan üst düzey bir yetkili, dört yıl içerisine dijital euro kullanıma sunulabileceğini söyledi.
AMB Yetkilisi Dijital Euro’nun Çıkışı için Tarih Verdi
Yorum

Kripto para dünyası geçmiş yıllardan bu yana büyümesini sürdürürken, hükümetler kendi dijital paralarına yönelik araştırmalar yürütüyor. Avrupa Birliği bünyesinde de dijital euroya dair çalışmalar yapıldığı biliniyor.

Sürece dair üst düzey bir yetkiliden yeni bir açıklama geldi. Avrupa Merkez Bankası’ndan (AMB) üst düzey bir yetkili, Avrupa Birliği (AB) tarafından dört yıl içinde dijital bir euro çıkarılabileceğini ve eşler arası ödemelerin potansiyel olarak ilk kullanımlar arasında olduğunu söyledi.

Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için zaman çizelgesi, Rusya ile Ukrayna savaşına ilişkin endişeler stablecoin’ler üzerindeki ilgi nedeniyle geri plana itilmiş durumda.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta, “Diyelim ki, bundan dört yıl sonra ideal olarak dijital euroyu çıkarmaya hazır olacağız. Bu çok karmaşık bir proje, daha önce hiç yapılmadı. Dört yıl içinde hazır olacağımız konusunda iyimserim.” diye konuştu.

P2P Üzerinde Test Edilebilir

Panetta, eşler arası (P2P) ödemelerin, yeni teknolojinin mağazalardaki veya çevrimiçi ödemeler gibi diğer alanlara yayılmadan önce ilk test alanı olabileceğini düşünüyor.

Yetkili Euro bölgesinin tamamında geniş bir kullanıcı grubunu kapsayan bir P2P ödeme çözümünün, dijital bir euronun benimsenmesi için verimli bir zemin sağlayabileceğini belirterek, uygulamanın erken dönemde geniş kabul göreceğini gösteren araştırmalara dikkat çekti.

AB, CBDC’leri Araştırıyor

AB’nin kendi CBDC’sini yayınlama fikri ilk olarak Facebook liderliğindeki bir endüstri konsorsiyumunun kendi kripto para birimi Libra’yı önermesinden sonra ortaya çıktı. Panetta kripto pazarındaki son çöküşlerin projeyi sürdürmek için bir neden daha ekleyebileceğini söyledi.

Luna Foundation Guard tarafından desteklenen TerraUSD’nin (UST) geçen haftaki çöküşüne atıfta bulunan Panetta, stablecoin’lerin bankalara sunulan düzenleyici güvenlik ağına sahip olmadığını ve savunmasız olduklarını savunmasız olduklarını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%