Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Davos’ta Konu FTX: Olanlar Dolandırıcılıktan İbaret

Davos’taki kripto topluluğu, FTX borsası ve kurucu ortağı Sam Bankman-Fried’in çöküşünü dolandırıcılık olarak görüyor.
Davos’ta Konu FTX: Olanlar Dolandırıcılıktan İbaret
HABER GİRİŞ

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda finans dünyasına dair pek çok konu konuşuluyor. Gündeme gelen konular arasında kripto paralar ve son dönemde yaşanan FTX borsasının çöküşü de yer aldı.

Kripto topluluğu, şu anda ABD’de federal suçlamalarla karşı karşıya olan FTX ve kurucu ortağı Sam Bankman-Fried’in dramatik çöküşüne dair değerlendirmede bulundu.

FTX’in eski CEO’su Bankman-Fried, ABD federal savcıları tarafından menkul kıymetler ve elektronik dolandırıcılık da dahil olmak üzere sekiz suçtan suçlanıyor. FTX’in kurucu ortağı Gary Wang ve eski Alameda Research CEO’su Caroline Ellison, federal dolandırıcılık suçlamalarından suçlu bulundular ve ABD savcılarıyla işbirliği yapmayı kabul ettiler.

Ripple CEO’su: Bu Kripto Sorunu Değil Dolandırıcılık

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse yaşananlara dair değerlendirmesinde, “Bana göre FTX artık bir kripto sorunu olarak resmediliyor. Bu bir kripto sorunu değil, dolandırıcılıktır. Başka bir şeymiş gibi davranmamalıyız.” ifadelerini kullandı.

Garlinghouse ayrıca Ripple’ın çöken kripto borsasına maruz kaldığını da dile getirerek, içerde 10 milyon dolarlık XRP’nin kaldığını söyledi. Garlinghouse, şirketin bu fonları ABD’deki iflas işlemlerinden hariç tutmayı umduğunu belirtti. Bununla beraber içerdeki miktarın çok önemli olmadığını ve likit varlıkların yalnızca yüzde 1′ini temsil ettiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

‘Kripto Teknolojisi Bağımsız Tutulmalı’

Diğer kripto yöneticileri de Garlinghouse’a benzer bir görüşe sahipti. Celo’nun kurucu ortağı Rene Reinsberg, FTX çöküşünü ayırt etmenin önemli olduğunu belirterek, bunun kurumların ve bireylerin başarısızlığı olduğunu ve teknolojinin bağımsız tutulması gerektiğini ifade etti.

Kripto yöneticileri, FTX çöküşünün sektör itibarına olumsuz etkisini kabul etti, ancak bunun iyi yönetilen işletmelere olumlu yansıyacağını düşünüyor. Circle CEO’su Jeremy Allaire ise FTX olayının daha fazla incelemeye tutulacağını, insanların bundan sonra peri masallarına inanmak yerine gerçekten dikkat etmeye başlayacaklarını söyledi.

Garlinghouse’dan Madoff Benzetmesi

Ripple’dan Garlinghouse, Bankman-Fried’in eylemini tarihin en büyük saadet zincirini yürüten ve binlerce yatırımcıyı dolandıran Bernie Madoff’a benzetti. Kripto endüstrisi, Kasım 2021′de piyasa toplam değeri 3 milyar dolara ulaştığından beri toplam piyasa değerinden yaklaşık 2 milyar doların silindiğini gördü.

Garlinghouse, 2022’de riskli varlıkların büyük bölümünde kayıplar olduğunu belirterek, kriptoyu ayırmanın haksız bir söylem olduğunu ifade etti. ABD’deki teknoloji hisselerinin kayıpların atıfta bulundu.

2022 baharında faiz oranlarındaki hareketin yönü değiştikçe, birçok varlık sınıfının sıfırlandığını ve bazı kötü aktörlerin bu bulaşmadan etkilnediğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.