Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Para Piyasası Bu Hafta Hangi Gelişmelerden Etkilenecek?

Kripto para piyasası, yeni haftaya durgun görünümde başladı. Yeni haftada ABD enflasyon raporlarının piyasayı etkilemesi bekleniyor. Detaylar haberin devamında;
Kripto Para Piyasası Bu Hafta Hangi Gelişmelerden Etkilenecek?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasası, yeni haftaya durgun bir görünümde başladı. Ancak ilerleyen günlerde tablo değişebilir! Yeni ekonomik veriler, açıklanacak önemli enflasyon rakamları ile sunulacak raporlar, piyasa için yoğun geçebilecek bir haftanın habercisi olabilir.

Kripto piyasası, geçen hafta yaşanan düşüşün ardından hafta sonu boyunca yatay seyretti ve marketin toplam değeri 2,30 trilyon dolara kadar gerileme gösterdi.

Bu haftanın ekonomik takviminin, para politikasının ileriye dönük yönünü gösterebilecek bir dizi ABD Merkez Bankası (FED) yetkilisi konuşmasının yanı sıra önemli enflasyon verilerinin bildirilmesini içermesinin piyasada dalgalanmalara neden olabileceği belirtiliyor.

Piyasayı Etkileyebilecek Ekonomik Takvim

Salı günü, üreticiler ve imalatçılar için girdi fiyatlarını yansıtan, tüketim mallarının üretim maliyetlerini ölçen ve perakende fiyatlandırmayı doğrudan etkileyen ÜFE (üretici fiyat endeksi) raporu açıklanacak. Enflasyonist baskıların bir ön göstergesi olarak kabul edilen bu raporun, bir sonraki ayın TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) raporu için öncü bir gösterge niteliğinde olduğu biliniyor.

Kripto Pazarında 13 Mayıs Gününün Genel Gürünümü
Kaynak: CoinMarketCap

Nisan ayına ilişkin ABD TÜFE raporu Çarşamba günü açıklanacak. Kişisel tüketim harcamaları (PCE) ile birlikte enflasyonu ölçmek için kullanılan iki temel göstergeden biri olan TÜFE verisinin, ekonomideki fiyat eğilimlerini, tüketici harcamalarını ve iş dünyasının görünümünü doğrudan şekillendirdiği, ayrıca FED’in politika faizi kararlarını da doğrudan etkilediği biliniyor.

GCM Yatırım Banner

Mart ayında ABD enflasyonu yıllık bazda yüzde 3,5 olarak açıklanmış, aylık bazdaki artış ise yüzde 0,4 olarak gerçekleşmişti.

Küresel sermaye piyasalarına ilişkin bilgilendirme platformu Kobeissi Letter, “Eğer TÜFE enflasyonu bu hafta da yükselirse, aylık bazda art arda üçüncü artışa işaret etmiş olacak.” ifadesini kullandı.

Ayrıca bu hafta, FED Başkanı Jerome Powell’ın Salı günü gerçekleştireceği konuşma dahil olmak üzere toplam 12 FED konuşmacısının etkinliği bulunuyor.

Conference Board’un geçen hafta yaptığı şirket CEO’ları beklenti anketi, ABD CEO’larının çoğunluğunun FED’in bu yıl sadece bir kez faiz indirimine gitmesini beklediğini ortaya koydu.

Kobeissi Letter, FED Faiz İndirim Sayısına İlişkin Beklentileri Paylaştı
Kaynak: X / @KobeissiLetter

Ankete katılan 136 CEO’nun yüzde 31’i bu yıl herhangi bir faiz indirimi beklemezken, yüzde 26’sı 2 faiz indirimi öngördü. Kobeissi’nin yorumunda ise “Bu arada piyasalar, Eylül ayındaki ilk indirimle birlikte temel senaryo olarak bu yıl sadece 2 faiz indirimini fiyatlıyor.” ifadesi kullanıldı.

Kripto pazarını ilgilendiren diğer önemli gelişmeler arasında ise Pazartesi günkü zkSync ağ yükseltmesi ile Çarşamba günkü eCash ve Bitcoin Cash ağ yükseltmeleri yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.