Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Avcıları Dikkat! Kritik Seviyeler Geldi

Kripto paraların üzerindeki ölü toprağından sıyrılmasıyla piyasalarda yüzler gülüyor. Peki, teknik düzeltmeler beklenirken yükseliş sürecek mi? Yanıt haberde;
Kripto Avcıları Dikkat! Kritik Seviyeler Geldi
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasasındaki artışlar soluksuz sürerken, bu yıl 64 bin doları görerek 2021 yılında ulaştığı 69 bin dolar seviyesindeki tarihi zirveye yaklaşmaya odaklanan Bitcoin (BTC) sadece iki ayda yıllık primini yüzde 40’ın üzerine taşıdı. BTC’de madencilik ödülünün yarılanması olarak bilinen halvingin yaklaşması yeşil mumları birbiri ardına sıraladı.

2021 yılından itibaren en yüksek seviyeye bu ay ulaşan Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi ise yatırımcıların satış baskısı endişesini artırdı.

BTC’de temkinli olunması gereken seviyelere gelindiği uyarısını yapan ekonomi yazarı Ufuk Korcan Dünya’daki köşesinde, “Bitcoin ağındaki ilk ödül yarılanması 2012 yılında gerçekleşmişti. İkinci halving 2016, üçüncü halving ise 2020 yılında oldu. Bitcoin’de dördüncü halvingin bu yıl Nisan ayında olması bekleniyor” diyerek, yakın zamanda piyasada yüzlerin gülmeye devam edeceğine vurgu yaptı.

Ancak piyasanın amiral gemisi tarihi zirvesine yaklaşmaya odaklansa da altcoinlerin rekor seviyelerinden uzak kaldığına dikkat çekerek, “Örneğin alt coinlerin lideri Ethereum 10 Kasım 2021’de 4 bin 869 dolar ile zirve yapmıştı. Yani Ethereum’un mevcut seviyelerden zirvesine ulaşması için yüzde 45 daha yükselmesi gerekiyor. Diğer birçok alt coinde uzaklık daha da fazla” dedi.

BTC Boğası Düzeltmesine Dikkat

Piyasaya taze para girişinin olduğu yorumunu yapan Korcan, “Bu sebeple Bitcoin’de inişli çıkışlı bir fiyat seyri de olsa şu anda ana trendin yukarı olduğu söylenebilir. Şu an için en kritik direnç noktası 59 bin – 59 bin 500 dolar bandında” dedi.

GCM Yatırım Banner

BTC boğası düzeltmesinin ise söz konusu olabileceği uyarısını yaparak, yatırımcıların temkinli davranması gerektiğini, en kritik noktanın 59 bin – 59 bin 500 dolar bandı olduğunu vurguladı.

Korcan, “Olası bir düzeltme hareketinde 55 bin 500 ve 53 bin dolar seviyeleri artık önemli destek noktaları konumunda” diye ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın