Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksinde Son Durum! Ne Beklemeli?

Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi 2021 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bundan sonra BTC fiyatı için ne beklemeli? Detaylar haberin devamında;
Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksinde Son Durum! Ne Beklemeli?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Öncü kripto para birimi Bitcoin (BTC) 2024 yılındaki güçlü duruşunu koruyor. Piyasa değeriyle en büyük kripto para birimi, rallisini gün içinde 57.416 dolar seviyesine kadar taşıdı ve Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bu harekete bağlı olarak Bitcoin korku ve açgözlülük endeksindeki değişim de dikkat çekiyor.

Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi, neredeyse son üç yılın en yüksek seviyesine çıktı ve adeta roket hızıyla aşırı açgözlülük seviyesine ulaştı. Uzmanlar, endeksin geçmiş performans ve göstergelerini kullanarak, BTC fiyatının bu yeni dönüm noktasına ulaştıktan sonra nereye gideceğini çıkarmanın mümkün olabileceğini belirtiyor.

Endeks Son Dönemin En Yüksek Seviyesinde

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, yatırımcı duyarlılığının ve yatırımcıların güncel olarak piyasaya nasıl baktıklarının bir aynası olarak görülmektedir. Bu durum, yatırımcıların şu anda piyasaya para yatırıp yatırmadıklarını veya piyasadan para çekip çekmediklerini anlamaya yardımcı olabilir.

Korku ve açgözlülük endeksinde aşırı korku, korku, nötr, açgözlülük ve aşırı açgözlülük olmak üzere beş ana kategori bulunmaktadır. Endeks 0-100 arasında bir ölçekte sıralanmakta olup, sayı aralığı yatırımcı duyarlılığı kategorilerini temsil etmektedir.

BTC Korku ve Açgözlülük Endeksi Aşırı Açgözlülüğü Gösteriyor
Kaynak: Alternative.me

Aşırı korku, 0 ila 25 arasında değişen bu ölçekte en düşük olanıdır. Ardından 26’dan 46’ya kadar korku gelmektedir. Bu kategorilerin her ikisi de yatırımcıların piyasaya girme konusundaki isteksizliğini göstermekle birlikte genellikle kriptoya yatırım yapmak için en iyi zaman olarak değerlendirilmektedir.

GCM Yatırım Banner

Yatırımcıların piyasaya güven duymaya başladığı 53 ila 75 arasındaki değer ise açgözlülüğe işaret etmektedir. Son olarak, 76 ila 100 arasındaki bölge ise aşırı açgözlülüğü göstermektedir. Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi şu anda aşırı açgözlülüğü gösteren 79 değerinde yer almakta olup, bu durumun piyasa için bazı sonuçlar doğurabileceği belirtiliyor.

Aşırı Açgözlülük Zirveyi mi Gösteriyor?

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, satın almak için iyi bir zamanın ne olduğunu belirlemede yardımcı olabileceği gibi, bir piyasa zirvesinin ne zaman olabileceğine dair ipuçları da sağlayabilir. Kripto piyasasının tarihsel performansı, korku ve açgözlülük endeksi ile karşılaştırıldığında, en yüksek coşku ile piyasanın zirvesi arasında kalıcı bir korelasyon olduğu görülmektedir.

Bunun en son örneği Kasım 2021 dönemi olup, endeksin puanı 84’e kadar yükseldiğinde, Bitcoin fiyatı dirençle karşılaşmadan önce 69 bin dolara kadar yükselmişti. Takip eden günlerde, Bitcoin fiyatı gibi duyarlılık da değişmeye başlamıştı.

Benzer bir model, Şubat ve Mart 2021’de endeksin 94’e ulaştığı dönemde de görülmüştü. Sonraki birkaç gün ilginin azaldığı ve bu noktada zirveye ulaşıldığı görülmüştü.

Bu senaryoda aynı modelin tekrarlanması halinde, Bitcoin’in zirveden inmeden önce birkaç gün daha pistte kalabileceği belirtiliyor.

Halihazırda kripto para birimi 57 bin dolar civarında önemli bir direnç görüyor ve bu da zirvenin yakın olduğunu gösteriyor olabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.