Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Ralli Sürüyor: Piyasa Tasfiyeleri 400 Milyon Dolara Yaklaştı

Bitcoin’in 2021’den bu yana en yüksek seviyelerine ulaşması, vadeli işlemler üzerinde artan likidasyonları beraberinde getirdi. Detaylar şöyle...
Bitcoin’de Ralli Sürüyor: Piyasa Tasfiyeleri 400 Milyon Dolara Yaklaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin ve kripto paralar geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yükselişini sürdürüyor. BTC rallisini 57.400 dolara kadar taşıdı ve Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Son iki gün içerisinde yüzde 8’e yakın artan kripto para birimi yazım itibarıyla 56.200 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Kripto para piyasasının toplam değeri bir günde 125 milyar dolardan fazla artarak 2.13 trilyon dolara ulaştı. Piyasadaki yükseliş vadeli işlemler üzerinde artan tasfiyeleri beraberinde getirdi. Coinglass’tan aktarılan bilgilere göre son 24 saat içerisinde kripto para piyasasındaki toplam tasfiyeler 380 milyon doları aştı.

Kripto likidasyon haritası
Kaynak: Coinglass

Fiyattaki yükseliş nedeniyle tasfiyelerin 270 milyon doları kısa pozisyonlar üzerinde gerçekleşti. En yüksek tasfiye 190 milyon dolar ile Bitcoin üzerinde gerçekleşti. Ethereum’da ise 70 milyon dolara yakın vadeli işlem pozisyonu tasfiye edildi.

Fiyatlar, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarındaki (ETF) artan hacimler ve kurumsal satın almalar gibi birden fazla katalizörün etkisiyle gerçekleşiyor. Tasfiye, bir borsanın bir yatırımcının kaldıraçlı pozisyonunu marj açığı nedeniyle zorla kapatması olarak biliniyor. Bu, bir tüccarın ticareti açık tutmak için yeterli fona sahip olmadığı durumlarda gerçekleşir.

Büyük tasfiyeler, dik bir fiyat hareketinin yerel tepe veya dip sinyalini verebilir ve bu da yatırımcıların kendilerini buna göre konumlandırmasına olanak tanıyabilir. Piyasa gözlemcileri, Bitcoin’in yeni boğa piyasasında olduğunu ve beklenen yarılanma olayı yaklaştıkça önemli bir yükseliş görebileceğini düşünüyor.

GCM Yatırım Banner
BTC saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Lolli’nin kurucusu Alex Adelman, “Bitcoin’in belirleyici rallisi, yeni bir boğa piyasasının fiili başlangıcının sinyalini veriyor. Önemli fiyat hareketleri, tamamen olumlu piyasa hissiyatından ve günlük yükselişle birlikte yeni günlük zirvelere ulaşan kalıcı Bitcoin ETF girişlerinden kaynaklanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Adelman, Bitcoin’in yarılanmasına bir aydan biraz daha uzun bir süre kaldığını belirterek, bunun tarihsel olarak fiyat artışlarını beraberinde getirdiğini söyledi. Bitcoin’i muazzam bir yükselişin beklediğini sözlerine ekledi.

Halving, Bitcoin ağının kripto para birimi üzerindeki enflasyonist baskıyı azaltmaya yönelik kodunun bir parçası ve başarılı bir BTC bloğu madenciliği karşılığında elde edilecek ödülleri yarı yarıya azaltacak. Böylece yeni bir BTC elde etmek zorlaşacak ve arzda kıtlık yaratılarak deflasyonist bir yapı oluşacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın