Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kremlin: IAEA ile Yapıcı Diyalogu Sürdürmeyi Planlıyoruz

Ukrayna’nın iddiaları üzerine kirli bombaya yönelik incelemeler yapılırken, Rusya tarafından konuya dair yeni bir açıklama geldi.
Kremlin: IAEA ile Yapıcı Diyalogu Sürdürmeyi Planlıyoruz
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasında sekiz aydan fazla zamandır devam eden savaşta, barışa dair en ufak bir emare görülmüyor. Ateşkes yapılması şurada dursun karşılıklı misillemelerle tansiyon her geçen gün daha da artıyor.

Son olarak da Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın kirli bomba olarak adlandırılan radyoaktif bombaları üretim hazırlığında olduğunu iddia etti.

Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın (IAEA) bu iddiayı araştırmak için Ukrayna’ya müfettiş göndereceği belirtilirken, Kremlin’den bir açıklama geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, ajans ile yapıcı diyalog içinde olduklarını ve bunu sürdürmeyi planladıklarını söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Kiev’in kirli bomba kullanma riski olduğunu belirterek, bu konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne taşıdı.

IAEA Başkanı Rafael Mariano Grossi, hafta sonu yaptığı açıklamada iki nükleer tesisin ajansın güvenlik denetimi anlaşması kapsamında olduğunu ve düzenli olarak kontrol edildiğini söyledi. İlk bulguların ise Ukrayna’nın güvenlik beyanlarıyla uyumlu olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

ABD: Rusya Nükleer Silah Kullanırsa Bu Ciddi Bir Hata Olur

ABD Başkanı Joe Biden, dün Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada Rusya’nın Ukrayna’da kirli bomba kullandığı yönündeki iddiaları ele aldı.

Rusya’nın nükleer silah kullanmasının çok ciddi bir hata olacağını belirterek, şu an bir yanıltma operasyonu hazırlığında olup olmadıklarına dair kesin bir şey söyleyemeyeceğini dile getirdi.

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price da Rusya’nın böyle bir şey yapmasının oldukça ağır sonuçları olacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.