Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kosova ve Sırbistan Arasında İpler Gerildi! Yeni Savaş Kapıda mı?

Sırbistan ve Kosova arasında yaşanan kısa süreli krizin sona erdiği düşünülürken Sırbistan Savunma Bakanı Vucevic'in yaptığı açıklama dikkat çekti. İşte detaylar...
Kosova ve Sırbistan Arasında İpler Gerildi! Yeni Savaş Kapıda mı?
HABER GİRİŞ

Kosova ve Sırbistan arasında geçen aylarda kimlik kartı ve plakayla ilgili sorun kısa süreli bir krize neden oldu. İki ülke arasında uzlaşmanın sağlanmasından sonra bugün Sırbistan Savunma Bakanı Milos Vucevic’in yaptığı açıklama dikkat çekti. Akıllarda Rusya-Ukrayna savaşından sonra yeni bir savaş başlayabilir mi sorusu oluştu.

Kosova hükümeti ülkede yaşayan vatandaşların Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması zorunluluğu getireceği iki ülke arasında krize neden oldu. Avrupa Birliği’nin iki ülke ile temasları neticesinde iki ülke arasında anlaşma sağlandı.

Dışişleri Bakanlığı ise yazılı bir açıklama yaparak iki ülke arasında anlaşmanın sağlanmasını memnuniyetle karşılandığını belirtti. Türkiye’nin bir balkan ülkesi olduğu vurgulanarak barış ve istikrarın sağlanmasının önemine değindi.

Sırbistan’da Orduya Hazır Ol Emri Verildi

Bu gelişmelerin üzerinden birkaç ay geçtikten sonra bugün Sırbistan Savunma Bakanı Milos Vucevic, Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in Kosova ile yaşanabilecek gerilimlere karşı orduya “hazır ol” emri verdiğini aktardı.

Yerel bir televizyon kanalına konuşan Sırp Bakan, Kosova ve Metohija’daki durumun gergin olduğunu ve Sırp plakalarına yasaklama karının uygulanmaya başlandığını söyledi. Sırbistan’ın ciddi bir ülke olduğunu kimsenin savaş oyunu oynamaması gerektiğini bildirdi.
Bakan Vucevic, ülkesinin diyalogdan yanlısı olduğunu kimseyle savaşmak istemediğini fakat ordunun her türlü göreve hazır olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Kosova hükümeti 1 Kasım 2022’den itibaren Sırp plakasını değiştirmeyenlere para cezasına çarptırma kararı aldı. Cezaların 150 euroya kadar çıkabileceği ifade edildi.

Yeni karara geçiş döneminin 21 Nisan 2023’e kadar süreceğini karara uymayanların plakalarına el konulacağı açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın