Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kosova-Sırbistan Uzlaştı: Türkiye Memnuniyet Bildirdi

Dışişleri Bakanlığı, Kosova ve Sırbistan arasında gelişen yeni durumla ilgili açıklamada bulundu. Habere dair detaylar aşağıda;
Kosova-Sırbistan Uzlaştı: Türkiye Memnuniyet Bildirdi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı bugün Kosova ve Sırbistan arasında uzlaşmaya varılmış olmasından memnuniyet duyulduğunu bildirdi. İki ülkenin kimlik kartlarıyla sınır geçişleri konusunda anlaşma sağlandı.

Bakanlık, tarafların başta plaka meselesi olmak üzere diğer sorunlu hususlarda da en kısa sürede anlaşmaya varılmasını istediklerini iletti.

Kimlik kartları ve plaka konusundaki uygulamalar nedeniyle 31 Temmuz’da Kosova’nın kuzeyindeki gerginliğe değinen bakanlık, Kosova’nın hayata geçireceği uygulamaları bu durumdan kaynaklı 30 gün ertelediğini hatırlattı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun gerginliğin azaltılması için 31 Temmuz’da hem Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı hem Sırbistan Dışişleri Bakanı ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdiği söylenerek, taraflara itidal çağrısının süreç boyunca devam ettiği aktarıldı.

Türkiye’nin bir Balkan ülkesi olduğu ifade edilen açıklamada, Balkanlar’da barış ve istikrarın korunmasına önem verildiği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Sorunların diyalog yoluyla çözülmesi için girişimlerin desteklendiği söylenerek, Türkiye’nin bundan sonra da bölgede barış ve istikrar yönündeki çabalarını sürdüreceğinin altı çizildi.

Sırbistan-Kosova Gerginlik Süreci

İki ülke arasında uzun süredir Kosova’nın kimlik kartı ve plakayla ilgili kararından dolayı gerginlik vardı. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell dün konuyla ilgili açıklama yapmıştı.

Borell, Kosovalı Sırplar ve diğer tüm vatandaşların kimlik kartlarını kullanarak iki ülke arasında serbestçe seyahat edebileceğini bildirmişti.

Kosova Hükümeti geçtiğimiz haftalarda ülkede yasa dışı olarak bulunan araç plakalarının “RKS” (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi sürecinin başlayacağını duyurmuş, sürecin 1 Ağustos ve 30 Eylül arasında gerçekleşeceğini açıklamıştı.

Sürecin başlaması gerilime neden olmuş ve Sırplar şehir merkezlerindeki yollarda barikatlar kurmuştu. Bunun üzerine Kosova hükümeti kararı geçici bir süre için askıya almıştı.

Türkiye’nin, Balkanların barış ve istikrarına her zaman önem verdiğini aktardı. Gerilimlerin kimseye faydası olmayacağını ve bu gerilimi azaltmak için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.